
Šok a hrôza ľudí, ktorí boli v budove OSN. Vľavo hore je Sergio Vieira de Mella – útok neprežil. FOTO – REUTERS
a OSN v Iraku Sergia Vieira de Mella. Ten svojim zraneniam spôsobeným zavalením podľahol. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Vyžiadal si najmenej 15 obetí a desiatky ranených. Záchranári a americkí vojaci sa usilovali vyslobodiť ranených z trosiek a dopraviť ich do nemocníc.
Poradca civilnej správy v Iraku Bernard Kerik sa domnieva, že išlo o samovražedný atentát. Hovorca OSN v New Yorku oznámil, že útoky na sídla OSN pripravuje na mnohých miestach al-Káida. V čase explózie bolo v budove bývalého hotela podľa hovorcu OSN asi 200 ľudí.
Väčšina odborníkov poukazuje na podobnosť útoku s atentátom na Veľvyslanectvo Jordánska v Bagdade. Pri ňom prišlo 7. augusta o život 17 ľudí a nikto sa k akcii neprihlásil.
Odborníci tvrdia, že sa iracký odboj stupňuje a je čoraz lepšie organizovaný. Brit Mustafa Alani si je istý, že za atentátom je dobre organizovaná skupina, pretože takú veľkú nálož nemôže zostrojiť amatér. „Vstupujeme do nového štádia odboja v Iraku – od náhodných k veľmi dobre plánovaným útokom. Cieľom tohto atentátu bolo ukázať to, že USA nedokážu zaistiť bezpečnosť Iraku. Robí to dojem, že Amerika stráca kontrolu a že sa odboj každým dňom stupňuje,“ povedal.
Magnus Ranstorp zo škótskej univerzity St. Andrew‘s sa domnieva, že odporcov USA v Iraku „zjednocuje stratégia, ktorej cieľom je nechať USA vykrvácať k smrti a znemožniť im pracovať na obnove. Je to vojna, v ktorej má byť čo najviac strát,“ vyhlásil. „Myslím si, že tu máme do činenia so zvyškami Saddámových bezpečnostných síl alebo armády. Usudzujem tak na základe sily akcie a technickej zdatnosti, s ktorou bola pripravená,“ povedal o útoku Toby Dodge, ktorý je odborníkom na Irak na britskej univerzite vo Warwicku.
Hovorí sa aj o al-Káide. Okrem spôsobu útoku to naznačuje aj bezohľadnosť a symbolický význam terča, ktorý si atentátnici vybrali.
(reuters, čtk, mch)