
Najvyšší saudskoarabský duchovný vyhlásil fatwu proti terorizmu. Otázne je, či ho jeho veriaci vypočujú.
FOTO - TASR/EPA
Saudskoarabský najvyšší duchovný veľký muftí Šejch Abdul-Aziz al-Šejch v nedeľu vydal náboženské nariadenie fatwu, v ktorej odsudzuje terorizmus a označuje ho za kriminálny čin. Tiež tvrdí, že každý, kto vydáva terorizmus za svätú vojnu džihád, je pomýlený ignorant. Vinný je aj ten, kto pomáha teroristom a poskytuje im útočisko.
Muftí žije v krajine, ktorá je podozrivá, že kryla chrbát teroristom z al-Káidy. V utajenej časti správy Kongresu o 11. septembri sa vraj naznačuje prepojenie medzi saudskoarabskými činiteľmi a komandom, ktoré nasmerovalo lietadlá na newyorské dvojičky.
Muftího fatwa podporená Radou najvyšších duchovných podľa analytikov vznikla v spolupráci so saudskoarabským vedením a má byť ďalším signálom, že krajina sa skutočne dištancuje od terorizmu. Moslimskí duchovní len zopakovali to, čo už vo štvrtok povedal korunný princ Abdalláh. Jeho odsúdenie terorizmu bolo azda najsilnejším vyjadrením odporu k militantom, aké zo Saudskej Arábie zaznelo. Ozvalo sa v čase, keď spravodajské služby naznačovali, že v krajine opäť hrozia teroristické útoky zamerané na západné ciele.
Fatwa vydaná v nedeľu je v rozpore s fatwou vydanou iným saudskoarabským duchovným vodcom Usámom bin Ladínom. Ten priamo vyzýva na džihád proti Židom a križiakom a na svoje ciele používa teror, vraždenie, bomby a sabotáže. Tieto akty muftího fatwa priamo odsudzuje, nespochybňuje však samotný džihád.
Tak, ako sa saudskoarabskí princovia snažia zo seba strhnúť nálepku dvojtvárnych politikov, ktorí sa tvária ako najväčší spojenci Američanov a zároveň finančne a logisticky podporujú teroristov, tak sa aj saudskoarabskí duchovní snažia vylepšiť svoj imidž. Usáma bin Ladín, ktorého teraz nepriamo odsudzujú, je totiž produkt ich vplyvu na saudskoarabskú spoločnosť. Vládnuca ideológia wahábizmus sa nikdy netajila nenávisťou k Západu, ale ani k liberálnejším prúdom v islame. Podporovala fanatizmus, ktorému sa dobre darilo v autokratickom skleníku miestnych vládcov.
Aj preto je v nedeľu vydaná fatwa síce záslužná, ale zrejme prichádza neskoro. Navyše je spájaná s kráľovskou rodinou, ktorá stráca podporu obyvateľstva, keďže mu napriek obrovskému nerastnému bohatstvu nie je schopná zabezpečiť doterajší životný štandard.