svoje rozhodnutie,“ vyhlásil v nedeľu. V súčasnosti vojenský analytik televíznej stanice CNN by sa stal v poradí desiatym prezidentským kandidátom Demokratickej strany na budúcoročný súboj o Biely dom.
Jeho šance nie sú najhoršie: uznanie si získal pred štyrmi rokmi uváženým velením bombardovacej kampane na vojenské ciele Miloševičovho režimu v Kosove a v Srbsku. Prezident Bill Clinton bol s jeho stratégiou nanajvýš spokojný. Clark riadil akciu s prehľadom a od samého začiatku tvrdil, že cielené bombardovanie napokon Miloševiča položí.
Generál Wesley Clark sa však od tých čias dosť zmenil a v súčasnosti je ostro naladený proti „Bushovej vojne“ v Iraku. „Išli sme do Iraku s falošnými zámermi. Možno to nazvať klamlivou reklamou. Neurobili sme tým Ameriku bezpečnejšou. Viac sme ju zaangažovali, spravili sme ju zraniteľnejšou a dokonca menej schopnou odpovedať na skutočné hrozby. Stratili sme vo svete veľmi veľa z dobrej vôle, ktorú sme predtým mali.“
Ak sa 57-ročný generál zatiaľ na sto percent nerozhodol, že sa na budúci rok postaví ako jeden z demokratických kandidátov proti Bushovi, je to podľa neho iba kvôli manželke. Tá nie je nadšená zaťahovaním rodiny na „rozpálenú politickú rajnicu“.
Generál však tvrdí, že napokon aj tak bude všetko záležať iba od toho, ako odhadne svoje šance v prezidentskom súboji. Viacerí demokratickí analytici už dodávajú, že ak by sa aj Wesley Clark nerozhodol kandidovať na najvyšší post, mohol by sa vďaka autorite premýšľavého vodcu stať veľmi vhodným kandidátom na viceprezidenta po boku dnes už vplyvného prezidentského kandidáta Howarda Deana, bývalého guvernéra štátu Vermont. Ten bol od začiatku proti vojenskému zásahu v Iraku a predvolebnú kampaň v tomto smere ešte viac stupňuje. Cíti, že Bushovou Achillovou pätou sa môže stať vo voľbách práve vojenská angažovanosť v Iraku.