
Na poslednej rozlúčke s hokejovým trénerom Herbom Brooksom v St. Paule. FOTO – INT
ST. PAUL – Vyše dvetisíc ľudí sa prišlo v sobotu rozlúčiť s legendárnym americkým hokejovým trénerom Herbom Brooksom, ktorý tragicky zahynul začiatkom týždňa pri automobilovej nehode. „Herb sa nikdy nebál povedať svoj názor hocikomu,“ povedal smútiacim bývalý kapitán olympijského výberu USA Mike Eruzione. „Istotne teraz určite hovorí Bohu: Nepáči sa mi štýl, ktorý teraz hráme. Mali by sme ho zmeniť,“ pokračoval hrdina ZOH 1980.
Približne 2500 ľudí prišlo povedať v katedrále v St. Paule zbohom trénerovi, ktorý doviedol americký výber na hrách v Lake Placid k prvenstvu. Medzi smútiacimi boli aj hviezda Pittsburgh Penguins Mario Lemieux, tréner Toronto Maple Leafs Pat Quinn, či bývalí hráči NHL Nick Fotiu a Neal Broten. „Bol to vynikajúci pocit, mať takého človeka pri sebe,“ povedal Lemieux, ktorého tím naposledy zamestnával Brooksa ako riaditeľa sekcie na výchovu hráčov.
Brooks zahynul v pondelok. Auto, ktoré riadil, sa neďaleko Forest Lake severne od Minnesoty prevrátilo a 66-ročný Brooks z neho vypadol. Cudzie zavinenie sa nepreukázalo. Brooks pôsobil ako hlavný tréner v štyroch kluboch NHL – New York Rangers (1981 – 85), Minnesota North Stars (1987 – 88), New Jersey Devils (1992 – 93) a naposledy Pittsburgh Penguins (1999 – 2000). S hokejom hráčsky začínal na University of Minnesota. Potom sedem rokov viedol tento tím ako tréner (1972 – 79), kým presedlal na reprezentačnú lavičku. V roku 1990 sa stal členom Siene slávy amerického hokeja. Neuveriteľné víťazstvo Američanov v turnaji na ZOH 1980 sa dodnes považuje za jedno z najväčších prekvapení v olympijskej histórii.
„Ide o jeden z najúchvatnejších momentov odvtedy, čo začali ľudia športovať.“ Túto vetu predniesol počas prijatia zlatého tímu vtedajší prezident USA Jimmy Carter. Iba niekoľko dní pred semifinálovým triumfom nad zbornou ZSSR prehrali Američania s tým istým súperom v Madison Square Garden vysoko 3:10. Tréner však napriek tomu dokázal motivovať mužstvo na dôležité víťazstvo v pravý čas. „Bez neho by sme to určite nedokázali. Bez Brooksa by sme nemali šancu,“ povedal vtedy komentátor televíznej stanice ESPN Al Michaels.
Brooks sa zúčastnil ako hráč na dvoch olympijských hrách. V roku 1960 vypadol ako posledný zo širšej nominácie na ZOH v Squaw Valley, kde získali Američania zlato. Hral však na ZOH v rokoch 1964 a 1968, no USA vtedy medailu nezískali. Dres národného tímu obliekal Brooks až dve dekády. Z pozície trénera sa podieľal i na poslednom úspechu výberu USA, keď na olympiáde v Salt Lake City získal striebro.
(sita)