Pravda pomiešaná s fantáziou rovná sa mýtus

Bárbara Mujica: Frida. Preložila Ivana Muková, Metafora, Praha 2003, 408 strán.

Frida Kahlo je vlastne Vincent van Gogh. Dielo je vedľajšie, hlavný je búrlivácky život! Aby bol maliar komerčne vyťažiteľný a obľúbený u „más“, musí byť viac či menej blázon alebo prinajhoršom osobnosť buldozérom búrajúca všetky konvencie a tabu. Svet už je taký, že tí poriadni a tichší ho nezaujímajú. Neodlišujú sa príliš od väčšiny a väčšina je nezaujímavá.

Faktom je, že románová biografia mexickej maliarky Fridy Kahlo (1907 - 1953), ktorú napísala Bárbara Mujica, sa stala podkladom pre rovnomenný film, ktorý v tomto roku dostal dvoch Oscarov. Každý kritik a čitateľ literárnej predlohy prichádza teda so svojimi výhradami tak trochu s krížikom po funuse a navzdory úspechu, ktorý je hmatateľný a viditeľný v pokladniach kín aj v kníhkupectvách, treba o tejto knihe povedať aj niečo kritické a tiež vysvetľujúce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bárbara Mujica vo svojej poznámke na záver knihy hovorí - hneď v prvej vete - že „Frida je román“. V diele sú teda pomiešané fakty a fantázie autorky. Je veľmi ťažké oddeľovať ich od seba. Ak hovoríme pravda a fantázia, v podstate to znamená pravda a lož. Ale lož je oveľa zaujímavejšia. Autori románových biografií tento v podstate morálny problém občas riešia tak, že príbeh nechávajú rozprávať treťou osobou. Aj Mujica môže tvrdiť: to nehovorím ja (ani Frida), ale jej sestra Cristina! To ona si vymýšľa!

„Neexistuje však ani najmenší dôkaz o tom, že by pri jej smrti zohrala nejakú rolu Cristina,“ poznamenáva autorka románu Frida. Prečo nám to vôbec hovorí? Nuž, preto, lebo v závere o akejsi sprisahaneckej účasti Cristiny na Fridinej samovražde hovorí. „Cristina“ rozpráva: „Siahnem pod vankúš a nahmatám hnedú fľaštičku s laudánom a kvapkadlom. Odskrutkujem uzáver a kvapkadlo naplním. Frida sa usmieva. Naposledy sa pobozkáme. Potom jej pokojným a láskavým pohybom priložím kvapkadlo pod jazyk a stlačím ho. Pomaly z neho začína odkvapkávať liek.“ Čiže, mýtický koniec, zvlášť vhodný pre Hollywood.

SkryťVypnúť reklamu

Malý problém môže byť len v tom, že skutočná Cristina Kahlo naozaj žila, zomrela 7. februára 1964 a nezanechala žiadne svedectvo o smrti svojej sestry, slávnej mexickej maliarky Fridy Kahlo, svedectvo, ktoré by bolo v súlade s fantáziou autorky románu Frida. Ale mŕtvi sú asi len na to, aby sa s nimi filmovo a románovo manipulovalo. Keďže nejde o životopis, ale o román, čiže o umelecké dielo, ktoré s faktami narába podľa ľubovôle, čitateľ sa môže dočkať nejedného prekvapenia. Napríklad, maliar Diego Rivera (od roku 1929 manžel Fridy Kahlo), ktorý žil v rokoch 1907 - 1921 v Paríži, mal mimoriadne šťastie, že „v tom čase žili v Paríži všetci známi maliar: Cézanne, Rouseau, Picasso, Klee“. No Cézanne zomrel už roku 1906 a aj Kleea by ste v tom čase v Paríži márne hľadali. A keď sa Rivera v roku 1921 vracal do Mexika, považoval za potrebné prorocky pokarhať Picassa: „Hovoríš si komunista, ale jazykom más hovoriť nedokážeš.“ Prorocky preto, že Picasso vstúpil do komunistickej strany a začal si hovoriť komunista asi až o dvadsaťpäť rokov neskôr. Surrealistického básnika Benjamina Péreta román prezentuje ako „Benjamina Péreta, francúzskeho učiteľa z La Esmeraldy, muža s matnými vlasmi, ospalými očami a zmäknutými rukami.“

SkryťVypnúť reklamu

Iste by sa našli aj ďalšie bizarné fakty, ale pravdu povediac, vôbec neznižujú čítavosť diela, ktorého zmyslom je mýtus o telesne postihnutej žene, maniakálnej egoistky a netvora s mnohými tvárami, z ktorého sa postupne stáva maliarka, trockistka, feťáčka, mučeníčka (občas aj neviestka a občas svätica), lesbička, stalinistka a nakoniec samovrahyňa.

Autor: JIŘÍ OLIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 804
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 644
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 682
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 663
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 266
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 182
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu