ňovanie a najmä o netransparentnosť“. Vzhľadom na neexistujúcu, prípadne zlikvidovanú dokumentáciu sa však „na 90 percent nedá nič dokázať“, uviedla Kadlečíková pred členmi zahraničného a integračného výboru Národnej rady SR.
(tasr)
POLITICI O RASTÚCEJ PODPORE VSTUPU DO NATOVoliči HZDS citeľne viac ako v minulosti podporujú vstup Slovenska do NATO. Príčinu zmeny ich postoja politici skôr vidia v aktivitách HZDS ako v úspešnosti vládnej kampane.
Augustín Marián Húska (HZDS): „Zdôrazňovali sme to, že chceme mať ten istý stupeň bezpečnosti ako naši susedia. Výraznejšie sme to zdôrazňovali preto, lebo významná časť našej voličskej základne požadovala stanovisko. Išlo len o zmenu dôrazu. Nemyslím si, že vláda by nás mohla inšpirovať v hľadaní bezpečnostnej politiky pre Slovensko. Vieme, čo Slovensko potrebuje. Bezpečnostnú stabilitu. Musíme tam byť a musíme byť partnermi.“
Ján Sitek (SNS): „Príčinou je oficiálne stanovisko HZDS, ktoré viackrát vyjadril predseda hnutia a aj jeho najvyššie orgány, v ktorom jasne podporili vstup do NATO. Podobne aj aktivity v Národnej rade a čitateľnejšia politika v tejto oblasti.“
Pavol Prokopovič (SDKÚ): „Nemyslím si, že by to bol výsledok nejakého vnútorného prerodu HZDS. Je to skôr reálnejšie videnie voličov HZDS. Uvedomujú si, že zaradiť sa medzi vyspelé krajiny sa bez vstupu do euroatlantických štruktúr nedá. Prispela k tomu aj mediálna kampaň vládnej koalície a aj ohlasy zo zahraničia.“
Ján Langoš (nezávislý): „Vláda robí vysvetľovaciu kampaň. Podieľajú sa na nej členovia vlády, minister obrany a aj iní politici. Jednoznačne sa zmenil aj postoj vedenia HZDS a predovšetkým predsedu Vladimíra Mečiara. A jeho voličská základňa sa už desaťročie riadi názormi predsedu. Tento posun spôsobilo viacero faktorov a mňa to len teší.“
Vladimír Palko (KDH): „Časť voličov HZDS zareagovala na zmenu rétoriky vedenia hnutia. Táto zmena rétoriky trvá takmer rok a prejavilo sa to pri hlasovaní o bezpečnostnej a obrannej stratégii v Národnej rade. Zmena názoru voličov HZDS je dôsledkom tohto.“
Ján Cuper (HZDS): „Postoj voličov k integračným snahám sa zmenil hlavne preto, že na transformačnom sneme sa objavilo v oficiálnych dokumentoch ľudovej strany - HZDS, že sme za integráciu do európskych a euroatlantických štruktúr. Negatívny vplyv môže mať nerozmyslená politika vládnych politikov, ktorí majú ingerenciu v niektorých internacionálach a ovplyvňujú výsledné hodnotenia Slovenskej republiky v organizáciách ako Európsky parlament. Kladiem si otázku, kto má záujem, aby sa postoje občanov menili a menili sa aj postoje zahraničných diplomatov a politikov. My na stretnutiach s občanmi robíme všetko pre to, aby sme im vysvetlili, prečo integrácia.“ (kr)