Prečo?
Súčasné Japonsko charakterizujú finančné, a teda aj existenčné problémy. Napriek tomu, že je vo svete známe ako krajina s najvyspelejšou ekonomikou.
Ekonomická recesia v Japonsku spôsobila za posledné tri roky bankrot mnohých spoločností, medzi prvými padli malé podniky. Toto sú typické problémy, ktoré Japoncov dovedú spravidla k tragédii: Malá firma má finančné problémy. Majiteľ sa snaží krízu prekonať. Požičiava si peniaze, kde sa dá, až ťažké bremeno dlžôb neunesie. Alebo – podnikateľ si vzal tridsaťročnú hypotéku na kúpu domu. Nepredpokladal, že ho zo dňa na deň prepustia z doživotného miesta vo firme. Neostáva mu iné, len nový dom predať. Teraz zaň dostane nanajvýš dve tretiny pôvodnej ceny. Bez strechy nad hlavou a bez práce upadá do depresie, z ktorej pozná iba jednu cestu. Iný podnikateľ mal šťastie. Aspoň na začiatku si to myslel, pretože napriek znižovaniu stavu pracovníkov jeho z firmy neprepustili. Zvýšilo sa však jeho pracovné zaťaženie, výplata len mierne. Pracuje nadčasy, cez víkendy, ale firmu, ktorej bol celý život verný, neopustí, pretože taký je systém v Japonsku. Je takmer nemožné zarábať v ďalšom zamestnaní toľko ako v pôvodnom. Pokúša sa teda prekonať sám seba. Je to však nad jeho sily.
Ovzdušie v krajine je nasiaknuté bezútešnosťou a ťažobou. Atmosféru umocňujú aj médiá, ktoré robia okolo nových prípadov rozruch. Medzi mládežou sa stali „hitom“ skupinové samovraždy. Adepti na smrť sa zoznamujú prostredníctvom internetu a mobilu, priamo na „samovražedných stránkach“.
Je isté, že pokles hospodárstva prináša ľuďom problémy, ale nezamestnanosť v Japonsku je len 5,4 percenta. Reálne príčiny vidím inde.
Japonci veria, že ich dobrá pracovná pozícia a stabilný život potrvá naveky, môžu sa teda zadĺžiť. Iní sú tak oddaní svojej firme, že za ňu napokon položia život. Ak už aj cítia tlak depresie, zväčša sa nikomu nezdôverujú. Zo strachu, z ostychu, okolie je nemilosrdné. Mnohí ľudia odchádzajú zo sveta bez toho, aby si najbližšia rodina všimla, že trpeli.
Japonsko vynakladá obrovské prostriedky na úžasné medicínske zariadenia, v postoji k chorobám ľudských duší však pokrivkáva. Japonská spoločnosť vyvoláva v ľuďoch pocit zovretosti, striktných pravidiel a neuvoľnenosti. Popiera individualitu, neumožňuje ísť vlastnou cestou. Musíte mať neustále na zreteli, čo by povedali druhí. Slabých, chorých, málo oddaných, neposlušných, skrátka iných, chladnokrvne vylúčia zo spoločenstva. Iste, toho sa človek zľakne, navyše, poznajúc mentalitu Japoncov, ktorí nie sú dosť pružní a pripravení na závažné zmeny životnej situácie. Východisko?
Japonsko sa potrebuje dostať z depresií. Na to však treba zásadne zmeniť postoje. Depresia je choroba, ktorá sa dá liečiť!
MASAHIKO