JERUZALEM, DAMASK - Včerajšie rokovania o bezpečnostných otázkach medzi izraelským ministrom obrany Šaulom Mofazom a palestínskym štátnym ministrom vnútornej bezpečnosti Muhammadom Dahlanom sa podľa agentúry Reuters skončili úspešne. Dahlan na schôdzke požadoval odovzdanie kontroly nad štyrmi mestami. Izrael v snahe posunúť dopredu mierový proces súhlasil s tým, že v pondelok Palestínčanom odovzdá Kalkíliju a Jericho. Palestínska strana sľúbila predložiť bezpečnostný plán, na základe ktorého by pod jej správu mohli prísť aj mestá Ramalláh a Tulkarm.
Izrael predtým tvrdil, že nepristúpi k ďalšiemu sťahovaniu vojakov z palestínskych miest, pokiaľ palestínske úrady nezačnú rušiť militantné organizácie páchajúce násilie na Izraelčanoch.
Témou schôdzky bolo aj to, či Izrael dovolí palestínskemu vodcovi Jásirovi Arafatovi, blokovanému už dva roky v Rammalláhu, cestu do Gazy, kde bola vo štvrtok pochovaná jeho sestra. Izrael doposiaľ uvádzal, že Arafat môže z Ramalláhu odísť, ale že mu nebude zaručená možnosť sa vrátiť. Podľa agentúry AFP odvolávajúcej sa na izraelské ministerstvo obrany je pravdepodobné, že Izrael Arafatovi cestu do Gazy aj návrat do Ramalláhu umožní.
Izrael včera prepustil 76 palestínskych väzňov, ktorí sa mali pôvodne dostať na slobodu v utorok, museli sa však vrátiť za mreže pre útoky, ktoré v ten deň proti Izraelu podnikli palestínski atentátnici. Prepustenie všetkých palestínskych väzňov bez rozdielu požadovalo viac ako 3000 prívržencov militantného hnutia Hamas v Gaze. Izrael odmieta prepustiť militantov, ktorí sa zúčastnili na krvavých protiizraelských útokoch.
Sýria a USA sa zhodujú na potrebe nájsť riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Nezhodujú sa vzhľadom na cesty k tomuto riešeniu ani vzhľadom na Irak a situáciu na izraelsko-libanonskej hranici. Podľa agentúry AP to povedala hovorkyňa sýrskeho ministerstva zahraničia po štvrtkovom rokovaní sýrskeho prezidenta Bašára Asada s americkým veľvyslancom pre Blízky východ Williamom Burnsom.
Sýria už skôr kritizovala najnovší americký plán riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu, známy pod názvom „cestovná mapa“. Prezident Asad obhajoval raketové útoky radikálneho hnutia Hizballáh na libanonsko-izraelskej hranici ako reakciu na izraelské provokácie. (čtk)