
foto
Mystický, magický, ale aj nepraktický - tak hovorili o nenápadnom introvertovi Andym Warholovi (6. augusta 1928 – 1987), ktorý s obľubou nazeral slávnym ľuďom do intímnych záležitostí ich života. Svoje súkromie si však úzkostlivo strážil, a preto sa dnes vedú dohady, či bol, alebo nebol homosexuál. Je dosť možné, že bol – ako to o ňom tvrdí množstvo ľudí – asexuál. Vraj neznášal ľudské dotyky. Viacerí o ňom hovorili, že pôsobí ako E.T. – mimozemšťan. Každodenne sa s matkou modlil otčenáš po starosloviensky. Každú nedeľu s ňou chodil na omšu do gréckokatolíckeho chrámu a rozprával sa s ňou po rusínsky, lebo matka sa poriadne po anglicky nenaučila.
„Bol veľmi tichý, občas až tak, že si niektorí mysleli, že je nemý. Ale obľuboval miesta a situácie, keď sa to okolo neho trblietalo,“ hovorila o Andym Warholovi Ultra Violet, vlastným menom Isabelle Dufresneová, ktorá v 60. rokoch s Andym Warholom úzko spolupracovala na jeho filmoch. „Pamätám sa na naše prvé stretnutie v roku 1963. Chcela som ho zviesť, ale keď som videla, že má parochňu pripevnenú o hlavu gombíkom, zmenila som rozhodnutie. Rozprávali sme sa už len o umení.“
Andy Warhol bol umelec extrémov – do jeho umeleckého štúdia Factory sa mohol hocikto prísť pozrieť. Objavovali sa tam ľudia všakovakého typu: transvestiti, homosexuáli, golden kids – deti z vyšších vrstiev, umelci i pseudoumelci každého druhu.
Tretieho júna 1968 sa militantná feministická spisovateľka Valerie Solanasová pokúsila naňho spáchať atentát. „Už som to nevydržala. Cítila som, že Warhol ovláda moje myslenie. Musela som sa oslobodiť,“ povedala po atentáte psychicky labilná Valerie Solanasová, ktorá hrala vo viacerých Warholových filmoch. Warhol sa po tejto udalosti ešte viac uzatvoril do seba. „Uvedomil som si, že všetko, čo robím, súvisí so smrťou,“ vyznal sa neskôr.
Zomrel roku 1987 ako 58–ročný na zlyhanie srdca po banálnej operácii žlčníka.