
Mrakodrap Empire State Building bez svetiel. Obyvatelia New Yorku boli od štvrtka odkázaní na život bez elektrickej energie. V uliciach svietili len autá. FOTO – REUTERS
Vo štvrtok popoludní, tesne pred najväčšou dopravnou špičkou, keď sa ľudia začínajú vracať z práce, vypadol prúd. Najmä New York, ktorý si ešte príliš živo pamätá na 11. september, bol na pokraji hystérie. Mesto sa upokojilo, keď prezident George Bush všetkých ubezpečil, že to neboli teroristi.
Potom už vládol len chaos. Zastalo metro, vlaky, letiská. Prestali fungovať semafory a skolabovala doprava. Tisícky ľudí zostali spať v meste. Ulice obsadili spáči, pod hlavami mali aktovky. Zavreli reštaurácie a, naopak, do ulíc vytiahli podnikavci, ktorí predávali neuveriteľne drahé baterky alebo minerálnu vodu.
Niektorí Newyorčania tmu využili na celonočnú párty. Mnohí hovorili, že mesto opäť dokázalo, že v kritických chvíľach vie prejaviť charakter. Takmer vôbec nedošlo k rabovaniu a podľa politikov ako zázrakom neboli hlásené obete. V New Yorku zomrel len jeden človek, keď nezvládol teplo.
Včera ráno začala do jednotlivých štvrtí prúdiť elektrina. Podvečer už svietila výrazná časť Manhattanu a starosta mesta Michael Bloomberg povedal, že dnes, ale najneskôr zajtra bude všetko v poriadku. Vyzval však ľudí, aby do mesta radšej nechodili.
Trochu väčšie problémy mali v Kanade. Tam trvalo obnovenie dodávok prúdu dlhšie.
Najväčšou záhadou zostáva, prečo k najväčšiemu výpadku energie v dejinách Severnej Ameriky vôbec došlo. Politici sa usilujú zbaviť zodpovednosti: Američania hovoria, že chyba sa stala v Kanade, Kanaďania, že v Amerike. Experti vyvracajú teórie o blesku či požiari, ktoré by všetko spustili.
Isté je len to, že tma v New Yorku a iných mestách ukázala, že Amerika nemá energetickú infraštruktúru, ktorá by zodpovedala jej postaveniu vo svete. Prezident George Bush včera sľúbil, že elektrická sieť sa zmodernizuje.
(kos)