do Európskej menovej únie sa tak odsúva až na rok 2009, uviedli experti z 39 európskych inštitúcií. Ešte v máji sa rozšírenie eurozóny o tieto krajiny očakávalo o rok skôr.
Pre Českú republiku sa vyhliadky nezmenili, experti naďalej očakávajú, že Česi začnú platiť eurom v roku 2009. Poľsko a Maďarsko pravdepodobne naviažu svoje meny na euro prostredníctvom Európskeho mechanizmu menových kurzov (ERM-2) v roku 2005, ČR a Slovensko asi až o rok neskôr. Odborníci odhadujú, že česká koruna vstúpi do ERM-2 na úrovni 31 CZK/EUR. V systéme ERM-2 musí zotrvať najmenej dva roky pred prijatím spoločnej európskej meny.
Experti pripomínajú, že vlády sa už pomaly zamýšľajú nad budúcimi voľbami, a budú sa preto zdráhať dotiahnuť do konca bolestivé výdavkové škrty. Tieto kroky totiž môžu podnietiť spoločenské nepokoje a
podkopať ekonomický rast v období, keď sa celosvetová ekonomika neteší najlepšiemu zdraviu.
Prieskum ukázal, že Poľsko, Maďarsko a Česká republika nebudú schopné znížiť vysoké rozpočtové deficity na úroveň požadovanú v eurozóne pred rokom 2007. Slovensko by mohlo znížiť svoj schodok verejných financií na predpísanú úroveň troch percent rozsahu ekonomiky do roku 2006. Naproti tomu kritérium pre výšku úrokových sadzieb už Česká republika takmer plní. Krátkodobé úrokové sadzby sa zrovnali s úrovňou 2 %
platnou v eurozóne po ich znížení Českou národní bankou v minulom mesiaci. Výnosy strednodobých a dlhodobých dlhopisov sa pohybujú tiež veľmi blízko, alebo dokonca pod sadzbami v menovej únii.