Bratislava 15. augusta (TASR) - Reformy napríklad v sociálnej oblasti, financovaní školstva a miestnej štátnej správy a vstup SR do EÚ sú najdôležitejšie faktory pre štátny rozpočet SR v roku 2004.
Významnou skutočnosťou, ktorá zasiahne do vývoja verejných financií a ovplyvní strednodobý fiškálny rámec, je podľa Ministerstva financií (MF) SR najmä vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ), ktorý by sa mal uskutočniť 1. mája 2004. Pozitívne saldo finančných tokov medzi SR a EÚ by sa malo pohybovať v roku 2004 na úrovni 17,359 miliardy Sk. V porovnaní s rokom 2003, kedy SR bola oprávnená čerpať príjmy len z predvstupovej pomoci, tak dôjde k zlepšeniu čistej finančnej pozície SR o 13,938 miliardy Sk. Hoci SR ako celok v roku 2004 a v nadchádzajúcich rokoch zavŕšením prístupového procesu do EÚ získa, z užšieho pohľadu verejných financií bude čistá rozpočtová pozícia SR po vstupe do EÚ deficitná v sume 1,681 miliardy Sk, pri príjmoch 14,235 miliardy Sk, výdavkoch 19,310 miliardy Sk a pohľadávkach na priame platby z Európskeho spoločenstva (ES) v sume 3,394 miliardy Sk.
Príjmy z predvstupových fondov nevstupujú do príjmov ani výdavkov štátneho rozpočtu, ale sú smerované priamo ku konečným prijímateľom zo súkromného a verejného sektora. Obdobný princíp sa vzťahuje aj na vnútorné politiky ES. Tým dochádza k rozdielu medzi príjmami z ES v celkovej bilancii SR a v bilancii štátneho rozpočtu. Keďže objemovo najväčšou položkou je predvstupová pomoc, čerpanie ktorej bude dobiehať do roku 2006, tento rozdiel sa bude podľa MF postupne znižovať.
Realizácia koncepcie nového usporiadania miestnej štátnej správy s účinnosťou od 1. januára 2004 znamená v oblasti štátneho rozpočtu na rok 2004 zrušenie samostatných kapitol krajských úradov a ich začlenenie do kapitoly Ministerstva vnútra SR za tie činnosti, ktoré ostávajú v kompetencii transformovaných 8 krajských úradov a 46 obvodných úradov. Z krajských úradov sa výdavky v objeme 58,8 miliardy Sk odčleňujú do príslušných rozpočtových kapitol, do VÚC a obcí. Úspory v štátnom rozpočte, ktoré vyplynuli z reformy miestnej štátnej správy, dosahujú takmer 600 miliónov Sk. Z toho úspora mzdových výdavkov vrátane poistného predstavuje 512,4 milióna Sk.