
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Majitelia domov a bytov začali svoje obydlia hromadne zatepľovať. Kysuckí majstri hovoria, že u nich ľudia začali so zatepľovaním už dávnejšie a postupne pribúdajú ďalší a ďalší. V okolí väčších miest na juhu je to novšia záležitosť. „Je to trend najmä posledných dvoch rokov. Dnes sa už asi každý novopostavený rodinný dom zatepľuje a ľudia dosť zatepľujú aj staršie domy,“ hovorí majiteľ jednej z bratislavských stavebných firiem Branislav Rebro.
Podľa neho asi 90 percent ľudí v okolí Bratislavy zatepľuje steny päťcentimetrovým polystyrénom. „Existuje aj tvrdený Nobasil, ktorý je lepší ako polystyrén, ale o dosť drahší. Zateplenie stien je dnes už štandard. Ak si niekto dá postaviť dom za tri-štyri milióny, sto- až stopäťdesiattisíc na zateplenie určite priplatí.“
Problémy začínajú byť s majstrami. Majú množstvo práce, na tých lepších sa čaká aj dva mesiace. Horší sú k dispozícii aj hneď. Kvalita práce tých, na ktorých sa nečaká, nemusí byť ideálna.
„Predaj zatepľovacích systémov v našej predajni stúpa asi o 10 až 15 percent ročne. Ale chodí k nám veľa ľudí pre fasádne omietky a keď im ponúkame zatepľovací systém, hovoria, že majú napríklad štyridsiatku múr a preto zateplenie nepotrebujú. Ceny energií ešte stále neprinútili všetkých uvažovať o zateplení,“ hovorí zamestnanec v bratislavskej špecializovanej predajni polystyrénov a fasádnych systémov Ferdics.
Najviac sa zatepľujú rodinné domy, ale zlé z hľadiska tepelno-izolačných vlastností bývajú najmä paneláky. Majitelia bytov v panelákoch sa často nevedia dohodnúť, aby sa zložili na kúpu materiálu a zaplatenie majstrov a vo fondoch opráv toľko peňazí nemávajú.
Veľa majiteľov bytov vôbec nemá záujem o zateplenie, pretože v bytoch nebývajú, len ich prenajímajú a je im jedno, koľko nájomca platí za teplo. Ostatní majitelia bytov, ktorí tam bývajú, sú potom bezradní. Na niektorých panelákoch sú zateplené len severné steny.
Autor: rf