Príchod veľkého investora spravidla spustí lavínu sťahovania sa ďalších zahraničných subdodávateľských firiem, ktorých výroba na obrí koncern nadväzuje. Príkladom je nový závod DURA Automotive v Stupave. Výrobný program spoločnosti spočíva v produkcii zvarených dverných rámov na autá Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne a Audi. Ročný plán hovorí o 400 000 dielcoch pre VW a Porsche, ktoré sa budú na ďalšiu montáž dodávať nemeckej spoločnosti Brose. FOTO - TASR
Privatizácia sa zastavila, prílev zahraničných investícií sa spomalil, no správy o príchode nových firiem neutíchajú. O Slovensku hovoria ako o investorskom raji
BRATISLAVA - Po Slovensku sa rozhliadajú stále noví investori. Čerstvým záujemcom o výrobu na Slovensku je fínsky výrobca súčiastok do výťahov Kone Corporation. Jeho predbežný záujem sa sústreďuje na región s extrémne vysokou nezamestnanosťou v Rimavskej Sobote, avšak skúma aj lokality v Česku a Maďarsku. Starosta mesta Štefan Cifruš Rádiu Twist povedal, že ak si firma vyberie Slovensko, získa v Rimavskej Sobote prácu tisíc ľudí.
„Nový podnik by regiónu veľmi pomohol,“ zdôraznila Marta Kováčová z Okresného úradu práce v Rimavskej Sobote. „Od januára síce miera nezamestnanosti vďaka novelizácii pracovného zákona poklesla o sedem percent, no stále sa pohybuje na úrovni tridsiatich percent,“ dodala.
Nádej na utvorenie nových pracovných miest však tento rok vzrástla aj v mnohých ďalších okresoch. Za posledné dva mesiace sa po Slovensku obzerali viaceré firmy z celého sveta a rôznych výrobných odvetví. Najväčším ternom je investícia PSA Peugeot Citroen, ktorá predpokladá vznik šesťtisíc pracovných miest, avšak až po dobudovaní závodu v roku 2006. Vysoký počet ľudí zamestná v novom závode aj automobilka Hyundai. Tá si však ešte len vyberá miesto, kde bude závod stáť, a v hre sú okrem Slovenska aj susedné krajiny.
Odhady o tohtoročnom príleve priamych zahraničných investícií sa pohybujú od 1,2 do 2 miliárd dolárov. V porovnaní s vlaňajškom, keď investičná štatistika zaznamenal rekord vo výške 182 miliárd korún, je to síce menej, lenže tento rok štatistike nepomôže masívna privatizácia. „Privatizačné investície boli dobré v tom, že pomohli štátnej kase,“ hovorí analytik VÚB Vladimír Zlacký. Časť z privatizačných príjmov sa použila na financovanie reforiem, časť sa usporila na dôchodkovú reformu. Zlacký tento rok čaká prílev investícií v hodnote 1,25 miliardy dolárov. To zodpovedá pesimistickejšej prognóze Národnej banky Slovenska. Optimistický pohľad ministerstva hospodárstva hovorí o dvoch miliardách korún. (jj, im)
Slovenské lákadlá…
lacná pracovná sila, kvalifikovaní zamestnanci, možnosť štátnej podpory, vhodná geografická poloha, úsilie vlády znížiť dane, vytvorená subdodávateľská sieť. … a strašiaky pre investorov
prebujnená korupcia a byrokracia, nedostavané diaľnice, nedostatok bytov a tým znížený pohyb pracovnej sily, vysoké odvodové náklady na zamestnávanie, nerozvinuté verejné služby.