
Včera bola v pápežovom letnom sídle v Castelgandolfe neďaleko Ríma pravidelná stredajšia audiencia. Veriaci Jána Pavla II. zdravili aj takto. FOTO – ČTK/AP
BRATISLAVA – Na návštevu pápeža Jána Pavla II. sa netreba pripravovať len opravou ciest a stavbou pódií. Hlavná by mala byť duchovná príprava veriacich, zdôrazňujú cirkevní predstavitelia. Po návšteve by veriaci podľa nich mali byť lepší a pevnejší vo svojej viere.
Programy duchovnej prípravy Konferencia biskupov rozbehla pomerne neskoro, čakala na oficiálne potvrdenie Vatikánu, že návšteva bude. Hlavné zásady prípravy stanovila v pastierskom liste, ktorý sa vo všetkých katolíckych kostoloch čítal v nedeľu 20. júla.
Prípravou majú byť predovšetkým modlitby. „Našou hlavnou duchovnou aktivitou, ktorou chceme kráčať v ústrety Svätému Otcovi a pripravovať sa na stretnutie s ním, budú vrúcne modlitby za neho,“ píše sa v liste. Okrem toho by si mali katolíci znovu uvedomiť, že patria do Cirkvi, ktorej je pápež viditeľnou hlavou. Biskupi zvlášť odporúčajú, aby sa ľudia viac modlili ruženec. V októbri 2002 pápež vyhlásil rok ruženca a k stáročnej modlitbe pridal novú časť – ruženec svetla.
Modlitby, rozjímania, kázne
Duchovne sa najintenzívnejšie pripravujú diecézy, do ktorých pápež príde. „V každej farnosti sa každý štvrtok modlíme ruženec svetla, v prvé piatky sú poklony Sviatosti oltárnej. Celodiecézne akcie – púť na Starých horách 8. júna a cyrilometodská púť v Selciach – boli venované príprave na návštevu,“ hovorí Jozef Hrtús, riaditeľ Biskupského úradu v Banskej Bystrici.
Kňazi banskobystrickej diecézy dostali na každú nedeľu až do návštevy aj tému, na ktorú by mali pripraviť nedeľnú kázeň. „17. augusta bude téma modlitba a Mária, 24. augusta spytovanie svedomia. Zamerať by sa mali na tzv. spoločenské hriechy – diskreditácia iných, neúcta k životu, nečestné obohacovanie sa. 31. augusta bude téma Eucharistia a cirkev a 7. septembra téma Petrov úrad,“ hovorí Hrtús.
Blahorečenia
Zvlášny význam má návšteva pre gréckokatolíckych veriacich. Pápež blahorečí gréckokatolíckeho biskupa – mučeníka Vasila Hopka. „V rámci rodinnej prípravy sme pripravili materiál o jeho živote podobne ako pred blahorečením biskupa Gojdiča, čo malo veľký ohlas. V každej gréckokatolíckej farnosti by v týchto dňoch mala byť trojdňová duchovná obnova. Jej téma sa odvíja od hesla biskupa Hopka: Aby všetci boli jedno,“ povedal hovorca gréckokatolíckeho biskupstva v Prešove Ľubomír Petrik.
Pripravuje sa i rožňavská diecéza. Na všetkých omšiach sa modlí i za pápeža. „Pri príprave sme vychádzali z pápežského dokumentu Cirkev žije z Eucharistie, z potreby vzťahu k živému Bohu v Eucharistii. Zdôrazňujeme modlitbu a príklad vzorov,“ hovorí Pavol Kolivoška z Kňazského seminára v Rožňave. „Pápež k nám prichádza ako živý mučeník pre Krista. Pre našu diecézu, ktorá je menšia a slabšia ako iné, to bude veľkým povzbudením,“ hovorí.
Hlavnou myšlienkou prípravy je dosiahnuť zmenu zmýšľania, obrátenie. „Ľuďom zdôrazňujeme, že návšteva pápeža nie je len senzácia, ale že by sa mali zmieriť s Bohom, vyspovedať a prijať Eucharistiu. To by sa malo prejaviť aj na zlepšení spoločenskej klímy v našom štáte,“ hovorí Hrtús.
BARBORA TANCEROVÁ