Líder SMK Béla Bugár si myslí, že ak vláda a parlament fungujú, prezident s dianím v koalícii „nič nemá“. Nevidí zmysel ani v preventívnej diplomacii. „Čo môže? Bude hovoriť do duše predstaviteľom koaličných strán? Prečo by ho rešpektovali viac ako svojich partnerov, aj keď je prezident?“
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner hovorí, že alebo si koalícia vyrieši svoje problémy sama, alebo má umožniť predčasné voľby. „Prezident ani jedného neprehovorí. Je to otázka zodpovednosti všetkých štyroch,“ povedal Lintner. Pripustil, že hlava štátu si môže pozvať lídrov vládnych strán, ale „v akomsi okrúhlom stole zmysel nevidím“.
Podpredseda KDH Július Brocka by bol dokonca radšej, keby sa prezident „podľa možnosti nedotýkal týchto kruhov“. Podľa neho koalícia stále prázdninuje a témam, ktoré rozvíjajú médiá, chýba pointa. Brocka preto odporúča počkať na stretnutie vládnych strán na budúci týždeň.
Politológ Grigorij Mesežnikov povedal, že prezident do situácie v koalícii vstúpil už tým, že vrátil interrupčný zákon do parlamentu a utvoril tak priestor na rokovania koaličných strán. Podľa Mesežnikova prezident tým dal najavo, že mu záleží na stabilite vlády.
„V tejto chvíli by nebolo šťastné, keby sa prezident pokúšal o ďalšie aktivity. Môže nanajvýš apelovať na zodpovednosť predstaviteľov vládnych strán,“ tvrdí politológ.
Politici sa zhodujú, že zásadnejší posun politického vývoja možno očakávať až na septembrovej schôdzi poslaneckej snemovne. Dovtedy sa zrejme stretne prezident s premiérom a predsedom parlamentu. Hovorca hlavy štátu Ján Füle nevylúčil, že trojstretnutie bude ešte do 2. septembra, keď prezident odchádza na návštevu Indie a Indonézie. Schuster sa zo zahraničia vráti krátko pred príchodom pápeža na Slovensko. (sp)