ý prepad kurzov moderných infotechnologických akcií. Kľúčový burzový ukazovateľ „novej ekonomiky“ Nasdaq Composite (index vyše 5500 biotechnologických, počítačových, internetových a mediálnych účastín) klesol v posledných mesiacoch o vyše 50 % – po vlaňajšom marcovom rekorde 5133 bodov sa jeho úroveň znížila minulý mesiac na 2252 bodov.
Inak vyjadrené: burzová hodnota nasdaqovských akcií klesla o tritisíc miliárd dolárov, čo je približne vlaňajší hrubý domáci produkt Nemecka a Francúzska dovedna!
Pre starých harcovníkov na technologickej burze nejde o prekvapujúci šok, ktorý by ich nadmieru vyviedol z rovnováhy: Nasdaq začal svoju burzovú púť 8. februára 1971 na 100 bodoch.
V roku 1973 došlo k prvému rukolapnému krachu: klesol na 60 bodov. Jeho základným znakom boli odjakživa obrovské výkyvy. Ten, kto mal pevné nervy, mohol na technologickej burze zarobiť pomerne veľa peňazí: štatistici totiž vyrátali, že od svojho počiatku rástli technologické akcie napriek všetkým dočasným výkyvom v priemere ročne o 11,5 %.
Nasdaq je skratkou pre National Association of Securiies Dealers Automated Quotation System, v slovenskom preklade Národné združenie obchodníkov s cennými papiermi, pracujúcich s automatickým určovaním kurzov. Jeho vznik vo februári 1971 bol kolosálnou burzovou novinkou: dovtedy bolo pre burzové dianie symptomatické „jarmočné“ obchodovanie na parkete, kde pred kurzovými maklérmi divoko gestikulovali burziáni predávajúci či kupujúci príslušné účastiny. (Takáto atmosféra – mimochodom – dodnes vládne na legendárnej Wall Street.)
Nasdaq bol revolúciou: celé obchodovanie prebieha v komputroch; počítačové programy vyratúvajú bez prestávky ponuku a dopyt – a následne kurz tej či onej akcie. Návštevník technologickej burzy márne hľadá „klasický“ burzový parket. Namiesto neho len v jej sídle na newyorskom námestí Times Square tíško pracujú superrýchle a extravýkonné komputre.
Nasdaq sa nezmazateľne zapísal do povedomia svetovej verejnosti v roku 1999, keď hodnota všetkých jeho akcií, odrážajúca sa v indexe Nasdaq Composite, vzrástla za 12 mesiacov o 85 % (!!!), čo je ojedinelý rekord v celej americkej burzovej histórii. Vlaňajší rok bol však – ako sme už spomenuli – jednou veľkou katastrofou. Veľká väčšina aktérov na technologickej burze si preto pri príležitosti 30. výročia jej vzniku do budúcnosti neželá nič iné než upokojenie situácie: skončenie monumentálnych výkyvov a návrat ku klasickému ročnému rastu o 11,5 percenta.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov