vzniku v roku 1938 nemusel čeliť ani jednému súdnemu sporu a vývoj vždy potvrdil uverejnené informácie.
Kritické články o SIS, zverejnené v magazíne, vyvolali nedávno odmietavú reakciu premiéra Mikuláša Dzurindu aj vedenia SIS, ktoré podalo už dva podnety na Generálnu prokuratúru.
V článku, ktorý kritizoval už aj súčasné vedenie SIS na čele s Ladislavom Pittnerom, sa okrem iného písalo o údajnom stretnutí bývalých vysokopostavených predstaviteľov polície, bývalých členov ŠtB alebo osôb spolupracujúcich so Sovietskym zväzom po invázii v roku 1968, ktoré mal zorganizovať súčasný riaditeľ SIS Ladislav Pittner s cieľom naverbovať ich do tajnej služby.
Standish dôrazne odmietol Dzurindove vyjadrenie, že materiály sa zrodili na objednávku bývalých príslušníkov komunistickej ŠtB pôsobiacich v SIS. „Predpoklad, že pracujeme podľa chúťok komunistov, sa javí minimálne bizarným,“ povedal.
Magazín chce podľa neho upozorňovať na nebezpečenstvo, ktoré hrozí členským štátom NATO od Moskvy a prezidenta Vladimira Putina - bývalého dôstojníka KGB. Právni nástupcovia KGB totiž disponujú spismi o ľuďoch, ktorí sa podieľali na okupácii bývalého Československa, spolupracovali so Sovietmi a pôsobili v ŠtB. Spisy obsahujú kompromitujúce materiály, takže títo ľudia sú manipulovateľní a vydierateľní.
Podľa Standisha vyvolávajú znepokojenie aj niektoré opatrenia riaditeľa SIS Ladislava Pittnera, napríklad to, akých ľudí zamestnáva - vzhľadom na ich politickú minulosť a kontakty. Po odchode Vladimíra Mitra z postu šéfa SIS sa podľa neho očakávali zmeny na riadiacich postoch v tajnej službe. „Mali tam byť dosadení mladší odborníci, predovšetkým takí, ktorých nemožno upodozrievať zo žiadnych kontaktov so sovietskou mocou počas okupácie Československa v roku 1968,“ dodal Standish. (tasr)