
Policajní vyšetrovatelia zbierajú dôkazy pred obchodným centrom v Roš Ha- ajin. TASR/AP
Hovorca Hamasu v pásme Gazy povedal, že hnutie bude pokračovať v prímerí, ak Izrael splní svoje „povinnosti“. Tie z palestínskeho pohľadu narušil už tým, že premiér Ariel Šaron včera v reakcii na útoky zastavil prepúšťanie ďalších palestínskych väzňov.
Podľa Palestínčanov splnenie povinností je aj v tom, že Izrael skončí s cielenými útokmi na militantov. Taký sa stal naposledy v piatok a práve likvidáciu členov Hamasu spájajú mnohí so včerajšími útokmi.
Izrael však tvrdí, že nešlo o pomstu, ale o dôkaz toho, že palestínska samospráva nerobí nič na elimináciu terorizmu. Jej ospravedlnenia, že nemá na to dostatok ľudí, len utvrdzujú Izrael v názore, že jeho cesta boja proti terorizmu je správna.
Naopak, prímerie len dáva militantom viac možností na preskupenie síl a nové útoky. Tento názor naberá na sile a presvedčivosti aj pre najnovšie útoky Hizballáhu na severe Izraela. Práve stiahnutie sa Izraela z juhu Libanonu umožnilo bojovníkom Hizballáhu inštalovať na hraniciach rakety a ohrozovať židovský štát.
Atentátnici urobili „službu“ aj tým, ktorí hovoria, že bezpečnostný plot je nevyhnutnosťou. Len niekoľko kilometrov od osady Ariel sa končí bezpečnostný plot. Ariel mal byť tiež ohradený, ale po nátlaku Američanov zostal „holý“. „Tam, kde sa končí múr, začína sa teorizmus,“ hovorí predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí Jonathan Peled.
Načasovanie útokov aj ich intenzita naznačujú, že Palestínčania sa ešte neodhodlali na totálne prerušenie prímeria. Budú sa len pripomínať a držať Izrael v strehu. Ten sa tiež zrejme nedá strhnúť a nezačne s masívnejšou odvetou.
Obidva tábory sa ešte budú usilovať dostať na svoju stranu Washington a posilniť tak svoju pozíciu. V tejto chvíli má väčšie šance Izrael.