Urobil dobrý obchod: „vzdal sa“ moci, ktorú už tak či tak nemal šancu udržať, výmenou za zabezpečenie na dôchodku a hlavne beztrestnosť za vojnové zločiny spáchané v susednej Sierra Leone.
Taylor nie je prvým tyranom, ktorý sa skryl v zahraničí. Muži, ktorí majú na rukách krv tisícok obetí a zapríčinili zbedačenie vlastnej krajiny, vo väčšine prípadov po svojom páde utiekli do iných spriatelených krajín a až do svojej smrti si nemali na čo sťažovať. Nažívali si v prepychu a pozemská spravodlivosť na nich bola krátka.
Unikli často aj preto, že ich beztrestný odchod sa zdal menším zlom oproti možnosti pokračovania bojov a smrti ďalších nevinných ľudí.
Idi Amin: Známy pod prezývkou „africký mäsiar“, dal počas svojej vlády v Ugande v rokoch 1971 a 1978 povraždiť či mučiť odhadom 300-tisíc ľudí. Preslávil ho aj list americkému prezidentovi Richardovi Nixonovi, ktorému v čase aféry Watergate poradil jednoduché riešenie problémov: uväzniť vodcu opozície. Amin žije od roku 1980 v honosnom exile v Saudskej Arábii, kde teraz umiera.
Mobutu Sese Seko: Zo západných krajín najčastejšie poskytuje bezpečný prístav bývalým krutovládcom Francúzsko. V Paríži vlani v posteli zomrel konžský diktátor Mobutu Sese Seko, ktorého vyhnali z krajiny v roku 1997.
Jean-Claude Duvalier: Vo Francúzsku od roku 1990 ešte stále spokojne žije niekdajší diktátor Haiti.
Jean-Bédel Bokassa: Do Paríža utiekol aj najznámejší africký tyran, známy záľubou v kanibalizme. Zmizol tam po páde jeho tyranie v Stredoafrickej republike v roku 1979, neskôr sa premiestnil do Pobrežia slonoviny. V roku 1986 sa nečakane vrátil domov, poslali ho do väzenia. V roku 1993 dostal amnestiu a žil si do smrti v roku 1996.
Valentine Strasser: Muž, ktorý sa výrazne zaslúžil o stále trvajúcu brutálnu občiansku vojnu v Sierra Leone, žije zasa v Londýne.
Mengistu Hailé Mariam: Bývalý etiópsky komunistický krutovládca sa nemôže sťažovať na medzinárodnú solidaritu diktátorov. Užíva si v Zimbabwe u inej známej firmy - Roberta Mugabeho.
Alfredo Stroessner: Bývalý paraguajský diktátor pokojne dožíva v brazílskom exile. Jeho režim (1954 až 1989) vynikal okrem iného aj tým, že poskytoval bezpečné útočisko nacistickým zločincom.
Erich Honecker: Bývalý vládca východného Nemecka utiekol do neďalekého Čile.
Anastasio Somoza: Niektorí tyrani mali smolu, ide však skôr o výnimky. Nikaragujský diktátor opustil krajinu v roku 1979. Pokoj v exile však nenašiel, zavraždili ho o rok neskôr.
Manuel Noriega: Ani on neskončil dobre. Jeho vládu v Paname v roku 1988 skončil zásah americkej armády. Noriega si teraz odpykáva vo väznici v Miami 40-ročný trest za účasť na obchode s drogami.
Slobodan Miloševič: Bývalý prezident Juhoslávie a hlavný vinník občianskej vojny a etnických čistiek na Balkáne čaká na rozsudok v holandskom Haagu. FOTO - ČTK
PETER MORVAY