BRATISLAVA – Slovenská ekonomika by sa mala v tomto a budúcom roku postupne ozdravovať. Malo by sa to odraziť v postupnej akcelerácii rastu hrubého domáceho produktu (HDP), tvrdí Bank Austria vo svojej správe East-West Report. V minulom roku sa Slovensko s rastom HDP 2,2 percenta dostalo na koniec rebríčka piatich reformných krajín strednej Európy: Česka, Maďarska, Poľska, Slovenska a Slovinska. Správa však dodáva, že kým minulý rok sa darilo Maďarsku a Poľsku, tento rok by mal patriť Česku a Slovensku.
„Politické záujmy sú hlavnou hrozbou pre ekonomický rast Slovenska,“ tvrdí Bank Austria. Rôzne sily vo vláde, v ktorej sú zastúpené ľavicové až pravicové názory, môžu spomaliť implementáciu potrebných reforiem. Blížiace sa voľby a pretrvávajúca popularita HZDS môžu viesť k expanzívnejšej fiškálnej politike, upozorňuje rakúska banka. Tieto vplyvy sa už odzrkadlili aj v tohtoročnom rozpočte, ktorý bol terčom kritiky Medzinárodného menového fondu a Európskej únie. Obe inštitúcie odporučili Slovensku obmedziť výdavky a varovali pred použitím príjmov z privatizácie na takzvané rozvojové projekty.
Obchodný deficit Slovenska by sa mal tento rok rozšíriť aj napriek vysokému rastu ekonomík krajín eurozóny. Je to dôsledok zrušenia dovoznej prirážky a stále pomerne vysokých cien ropy. Deficit platobnej bilancie by mal podľa Bank Austria dosiahnuť 4 percentá HDP. Očakávaný prílev kapitálu by mal umožniť bezproblémové financovanie bežného účtu a schodku štátneho rozpočtu.
Privatizácia by mala v tomto roku zabezpečiť, aby sa Slovensko spolu s Českou republikou stalo hlavným cieľom priamych zahraničných investícií v regióne. Bank Austria odhaduje, že prílev zahraničných investícii do oboch štátov by mal dosiahnuť 10 percent hrubého domáceho produktu. Vo všeobecnosti sa môže celý región tešiť na silný rast ekonomiky a primeranú mieru inflácie. Rast HDP by mal v priemere dosiahnuť 4,2 percenta, čo je o 0,1 percentuálneho bodu viac ako v minulom roku. Hlavnými faktormi, ktoré formovali hospodársky vývoj v minulom roku, boli vysoké ceny ropy a silný rast ekonomiky eurozóny. Následky vysokých cien ropy, nárast objemu dovozu a inflácie boli čiastočne eliminované rastúcim dopytom z krajín eurozóny.
GABRIEL KÁDASI