
Andrej Bán: Peru, 1994.
Lebo aj v tom - a možno najmä v tom - je zmysel tvorby: kladením nepríjemných, znepokojujúcich otázok pôsobiť na aktivizáciu individuálneho i spoločenského vedomia.“
Predchádzajúce vety spisovateľa Dušana Mitanu sú k pripravovanej knihe Andreja Bána (1964), v ktorej chce slovenský fotograf spojiť svoje fotografie z cyklu Iné Slovensko s fotografiami z krízových oblastí sveta - z Blízkeho východu a Balkánu. Andrej Bán sa v týchto dňoch predstavuje na samostatnej výstave v synagóge v Liptovskom Mikuláši, ktorú kurátor Martin Droppa nazval Na ceste.
Autor na nej vystavuje dvadsaťosem čiernobielych a farebných snímok z Balkánu, Blízkeho východu a Južnej Ameriky. Reportážne fotografie z rokov 1994 až 2002 sú pohľady na ľudí v najťažších chvíľach ich života. Niektoré z nich ešte neboli uverejnené.
„Výstava je výberom z výsledku mojich dlhodobých projektov a zároveň angažovania ako predsedu organizácie Človek v ohrození,“ povedal Andrej Bán k výstave, ktorá mala svoju premiéru minulý rok v Medzilaborciach, neskôr bola inštalovaná v Berlíne a vo Zvolene. „Fotografia je založená na mimoverbálnej komunikácii. Keď ste na pohrebe Palestínca, ktorého zastrelili izraelskí vojaci, lebo sa pokúsil zabiť izraelských civilistov, Palestínca, ktorý je pre jedných hrdinom, pre druhých teroristom, vycítite, pokiaľ môžete ísť.“
Výstava potrvá do 7. septembra. Otvorená je denne (okrem pondelka) od 10.00 do 17.00 h, v sobotu od 10.00 do 21.00 h. (pet)