BRATISLAVA - V obchodoch je prázdnejšie než bývalo v minulosti. Ľudia tak reagujú na zvyšovanie cien. Tvrdia to obchodníci a ich slová podporujú oficiálne štatistiky. Podľa nich nechávajú ľudia v obchodoch tento rok menej peňazí. Za prvý polrok minuli zákazníci o takmer šesť miliárd menej ako vlani v rovnakom období.
Prázdne sú aj lacnejšie trhoviská, kde by mali podľa štatistiky tržby ešte stále rásť. „Oproti minulému roku sme išli dole o osemdesiat percent. Veď sa pozrite, ako málo ľudí je tu. Minulý rok sme nestíhali obsluhovať a kupujúci stáli v rade až po tretí susedný obchod,“ sťažuje sa jedna z bratislavských trhovkýň.
Prázdnotou zívajú aj tržnice v iných mestách. „Z roka na rok je to horšie. Menej ľudí predáva, menej aj nakupuje. Pritom júl a august sú najsilnejšie mesiace,“ hovorí Róbert Hellebrand zo Správy trhu v Košiciach. Podobné slová počuť od obchodníkov aj v Banskej Bystrici.
Ekonómovia si pokles tržieb v maloobchode vysvetľujú tohtoročným zvyšovaním regulovaných cien. Ľuďom tak podľa nich zostáva menej peňazí na bežné spotrebiteľské míňanie. „Áno, v porovnaní s vlaňajškom išli tržby dole. Je to aj preto, že vlani sa vláda nepustila do cenovej deregulácie a ľuďom zostalo viac na míňanie. Nastavili vysoko latku a v medziročnom porovnaní teraz tržby klesajú o to dramatickejšie,“ vysvetľuje ekonomický analytik Martin Barto.
Dlhodobý pokles môže byť pre ekonomiku nebezpečný a môže spomaliť rast celého hospodárstva. Ak totiž ľudia budú nakupovať čoraz menej, začnú krachovať aj obchodníci, a to vyvolá v ekonomike dominový efekt, ktorý zasiahne aj výrobcov.
(tv, im, wm, sen)