Bača Šimon Kramár zarobí v sezóne čosi vyše 10-tisíc, od skorého rána do večera na nohách a domov sa nedostane celé mesiace. „Mladí by išli, keby robili dva-tri dni a ďalšie dva by boli doma,“ hovorí.
Šéf Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec dúfa, že časom sa poľnohospodárstvo pozviecha a potom mladí pôjdu aj na salaše. „Ľudia vedia pracovať kdekoľvek, aj v ťažkých podmienkach, keď sú prijateľne odmeňovaní,“ hovorí.
Chovať ovce nie je stratové podnikanie, ale toto leto bude zisk veľmi malý, ak vôbec. Tráva je suchá a málo výživná, ovce majú málo mlieka. „Ovce trávu zožerú, ale to len, aby im žalúdky zapchalo. Aj seno je výživnejšie ako táto tráva,“ hovorí valach Štefan Kučera zo salaša pod Kriváňom.
Ondrej Duraj zo Zväzu chovateľov oviec a kôz si myslí, že aj pri menšom počte salašov sa môže udržať vysoký počet ovcí, ak by sa chovali na mäso. Nikto však nevie, ako to bude ďalej vyzerať. „Ani na ministerstve nevedia, aká bude podpora chovu oviec,“ povedal Duraj.
Vie si predstaviť, že chýbajúcich ľudí na salašoch nahradia stroje na dojenie, ale nevie, či sa chovať ovce pre syr vôbec vyplatí a či nebude výhodnejšie predsa len chovať ich na mäso. „To dnes nevie povedať ani veštica.“