
Bush sa s vojakmi 3. pešej divízie vo Fort Stewart v štáte Georgia aj naobedoval. FOTO - TASR/AP
Vojenská základňa Fort Stewart v štáte Florida patrí ešte stále k pýche americkej armády. A preto nie náhodou prezident George Bush práve na jej pôde odštartoval týždeň národnej bezpečnosti. Do nedele navštívi prezident ešte tri ďalšie vojenské základne a americké ozbrojené zložky tak dostanú nový impulz od svojho nového najvyššieho veliteľa. Nie iba morálny, ale aj finančný.
„Pre prezidenta niet väčšej povinnosti, než slúžiť ako najvyšší veliteľ,“ povedal Bush v prejave pred nastúpenými príslušníkmi povestnej 3. pešej divízie a 48. pešej brigády. Obe patria medzi najkvalitnejšie trénované zložky americkej armády a zasahovali vo viacerých konfliktoch - už v čase druhej svetovej vojny na rieke Marne a v čase studenej vojny boli oporou údernej sily pripravenej na možnú konfrontáciu. Jej príslušníci zasahovali aj v Kórei, v Kuvajte a na Balkáne.
Práve vo Fort Stewart zneli slová prezidenta zvlášť zvučne: „Slúžite nám dobre, Amerika vám však dobre neslúži.“ Iba tým zdôraznil fakt, že aj na tejto skutočne výnimočnej základni U. S. Army žijú a trénujú síce supervojaci, no nie v najlepších podmienkach. Dokonca v barakoch postavených ešte v roku 1941.
Bushovo oznámenie o zvýšení podpory pre armádu vo výške takmer šesť miliárd dolárov, no v rámci finančného rozpočtu pre Pentagon, ešte len zvýšilo potrebu na tento rok. Z ohlásenej sumy pôjde skoro jeden a pol miliardy na zvýšenie platov vojakov, takmer štyri miliardy na zdravotnícku starostlivosť a štyristo miliónov na skvalitnenie bývania vojakov.
Prezident zatiaľ neoznámil zvýšenie celkového vojenského rozpočtu, ktorým operoval počas predvolebnej kampane a hneď po nástupe do Bieleho domu - na finančný rok 2002 zostáva v prijatej výške 310 miliárd dolárov. Koncom minulého týždňa však povedal, že minister obrany Donald Rumsfeld potrebuje čas, aby zistil celkové pomery v armáde.
Zatiaľ teda ohlásené zvýšenie finančnej podpory pre armádu ešte neznamená novo ohlásenú reformu amerických ozbrojených síl a najmä vybudovanie protiraketového obranného systému. Príslušníci americkej armády, ale aj celá spoločnosť však majú možnosť tento týždeň počuť viac o vojensko-bezpečnostných prioritách nového prezidenta. Podstatou jeho krokov zostáva postupné skvalitnenie americkej vojenskej sily s ohľadom na nové podmienky vo svete po skončení studenej vojny.
MICHAL HAVRAN