Vskutku svojráznym spôsobom sa usiloval Francúz Christophe Fauviau zabezpečiť svojmu 16-ročnému synovi Maximovi víťazstvá na tenisových turnajoch. Jeho súperom pred zápasom primiešaval do nápojov antistresový liek Temesta vyvolávajúci otupenie zmyslov a ospalosť. Celá kauza sa prevalila po smrteľnej automobilovej nehode jedného z hráčov, keď lekári pri pitve objavili stopy inkriminovaného prípravku.
Musel vzdať po prvom sete
Dvadsaťpäťročný učiteľ na základnej škole Alexandre Lagardere vzdal zápas miestnej amatérskej ligy s Fauviauovým synom po prvom sete s odôvodnením, že sa necíti dobre. Spiatočná cesta domov sa mu stala osudnou. Stratil kontrolu nad svojím autom, zišiel z cesty a následkom zranení podľahol. Ošetrujúci lekár poprel, že by obeti niekedy musel predpísať antidepresíva. Podozrenie tak padlo na Fauviaua, ktorého už predtým jeden z hráčov pristihol, ako manipuluje s jeho fľašou.
Tridsaťročného vyslúžilého vojaka z oblasti Landes na juhozápade Francúzska zatkli v nedeľu večer, keď sa so svojou 13-ročnou dcérou Valentinou vracal z turnaja v Egypte. Pri výsluchu priznal, že drogu podal aj ďalším dvom hráčom. Ako píše agentúra ČTK, Maximov finálový súper na turnaji po stretnutí ochorel a musel byť na pár dní prevezený do nemocnice. Ak súd Fauviauovi dokáže vinu, hrozí mu trest odňatia slobody až do výšky dvadsať rokov.
Hanba pre celú krajinu
Prípad otriasol celým tenisovým dianím v krajine, pretože Valentine Fauviauovú považovali Francúzi za jeden z najväčších talentov, aký kedy krajina mala. Vo svojej vekovej kategórii nemala konkurentku. „Ak to naozaj urobil, tak mi nie je jasná logika jeho počínania. Po športovej ani finančnej stránke tým vôbec nič nezískal,“ čuduje sa generálny sekretár Francúzskeho tenisového zväzu Jacques Dupre. Za zvláštne označil jeho skutky aj Renaud Lahitere, právnik zosnulého Lagardera. „Tunajšia lokálna tenisová liga nebola žiadnou dôležitou súťažou.“
Šokovaný bol aj Francois Duport, zamestnanec tenisového klubu v mestečku Dax, kde sa prípad stal. „Bol to ambiciózny otec, ale o nič viac ako ostatní, ktorých deti u nás hrávali. Podobe ako druhí aj on ich chcel vidieť vyhrávať. Nikdy by mi nenapadlo, že v túžbe po úspechu bude ochotný zájsť tak ďaleko. Nie je to škandál len pre náš klub, ale celú históriu francúzskeho tenisu. Niečo také sa u nás stalo po prvý raz.“
Vyšetrovatelia podľa ČTK nemajú podozrenie, že Maxim alebo Valentine o počínaní otca čosi vedeli. „Dúfam, že napriek posledným udalostiam budú obaja schopní hrať tenis ďalej,“ poznamenal Duport. V Daxe sa už tento týždeň konal ďalší turnaj na počesť zosnulého Lagardera. Na jeho pamiatku zasadili vedľa kurtov olivovník.
Tlak rodičov nič nové pod slnkom
Hoci podľa internetovej stanice Eurosport je tento prípad ojedinelý, enormný tlak rodičov na svoje ratolesti, aby víťazili, nie je nič nové. V histórii nájdeme množstvo prípadov, keď vlastné deti nútili k extrémnym výkonom ešte skôr, ako fyzicky a psychicky dospeli.
Za všetky prípad Francúzky Suzanne Lenglenovej (víťazky prvých dvoch ročníkov Roland Garros v rokoch 1925 a 1926). Jej predčasnú smrť v tridsiatich deviatich rokoch podľa odborníkov zavinilo práve neúnosné množstvo tréningov v mladom veku. Prísny otec ju hodiny a hodiny nútil na kurte triafať vreckovku, ktorú držal v ruke. Za údery do siete či za základnú čiaru ju toľko kritizoval, že sa po nich Suzanne potom v zápase hanbila. (rh)