BRATISLAVA - SIS podala včera trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru v súvislosti s nedávnym článkom v britskom magazíne Janed‘s Intelligence Digest. Premiér Mikuláš Dzurinda len pred pár dňami vyhlásil, že aj tento článok podobne ako tie z minulého roka majú na svedomí bývalí eštebáci, ktorí museli opustiť SIS.
V článku sa okrem iného tvrdí, že v SIS aj po nástupe Ladislava Pittnera za riaditeľa pracuje veľa príslušníkov bývalej ŠtB a ľudia prepojení na ruské a ukrajinské tajné služby.
Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že ide o útok na štátny orgán a že tvrdenia v článku sú nepravdivé. Po nástupe Pittnera odišlo vraj zo SIS niekoľko desiatok bývalých eštebákov. Podanie oznámenia bolo pridelené riaditeľovi úradu špeciálneho prokurátora.
SIS dala podnet na prokuratúru za články v tom istom magazíne už v januári tohto roka, ale podľa generálneho prokurátora Milana Hanzela je vyšetrovanie ešte stále na začiatku.
Prokuratúra požiadala o pomoc kolegov v Česku, aby českého redaktora článkov vypočuli. Odpoveď neprišla.
„Požiadanie o právnu pomoc do cudziny je veľmi zložitá záležitosť,“ povedal Hanzel. Prípadné súdne konanie je podľa neho ďaleko, lebo nevie, „či sa ešte podarí niekoho usvedčiť“.
Ak sa spácha trestný čin v cudzine, ale jeho dôsledky sú na Slovensku, slovenské orgány si môžu teoreticky cudzieho štátneho príslušníka vyžiadať. „Nijaký štát nám ho však nedá,“ podotkol generálny prokurátor.
TOMÁŠ SZMRECSÁNYI
Riaditeľa NBÚ neodvolali, jeho podnet vybavili
BRATISLAVA - Podozrenia riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Jána Mojžiša, že bývalí eštebáci, pôsobiaci v súčasných bezpečnostných zložkách štátu, chcú diskreditovať jeho osobu, sa podľa generálneho prokurátora Milana Hanzela nepotvrdili. „Žiadnu konkrétnu skupinu, ktorá by sledovala takýto cieľ, sme v tom čase neidentifikovali,“ spresnil. Nevylúčil však, že sa v tomto smere niečo mohlo chystať. „Keďže dodnes k nijakým pokusom o odvolanie Mojžiša z funkcie nedošlo, považujeme jeho podnet za vybavený,“ doplnil Hanzel. (sita)