
Arogantný úsmev neopustil Amroziho ani v momente, keď ho odsúdili na trest smrti. FOTO - REUTERS
Amroziho za zabezpečenie bielej dodávky a výbušniny, ktoré pri atentáte použili, čaká smrť.
Sudcove posledné slová prehlušil potlesk a výkriky radosti prítomných. Väčšinu z nich tvorili Austrálčania. Takmer polovica mŕtvych totiž pochádzala z tejto krajiny.
Amrozi, napojený na teroristickú skupinu Džammá Islamíja, ktorá je podozrivá aj z utorkového útoku na hotel v Jakarte, prijal verdikt pokojne. Hneď po ňom sa otočil do súdnej siene, na znak spokojnosti zdvihol palce oboch rúk a naširoko sa usmial. Arogantný úsmev ho neopustil ani na chvíľu. Volajú ho preň „usmievavý bombardér“.
Suverenita z neho sršala od začiatku. „Allahu akbar (Boh je najväčší)!“ zakričal krátko po vstupe do siene a potom ešte niekoľkokrát. Počas vypočúvania však pôsobil nepokojne. Neustále sa vrtel a otáčal. Zatínal päste a predstieral, že ho súd vôbec nezaujíma.
Procesom žil včera celý ostrov. Približne 300 policajtov a 250 miestnych ozbrojencov s tradičnými zahnutými dýkami v rukách zabezpečovali všetky vchody a celé okolie. „Musíš zomrieť, Amrozi,“ odkazoval štyridsaťročnému atentátnikovi nápis na zelenom plote obkolesujúcom kopu zeminy na mieste, kde kedysi stál Sari Club, kde k explóziám došlo.
Súdna sieň praskala vo švíkoch. Po verdikte sa mnohým uľavilo. „Konečne prvý dostal trest smrti. Dúfame, že ostatní ho budú čoskoro nasledovať. Uľavilo sa nám,“ povedala agentúre AP Natalie, Austrálčanka, ktorej výbuch pochoval manžela. Počas celého procesu zvierala jeho fotku.
Jake Ryan v tú noc stratil polovicu nohy. Po verdikte potláčal slzy, slová z neho vychádzali len ťažko. „Bol to dlhý deň. Asi si niekam vyjdem a opijem sa.“
Geoff Phillips, ktorého syn síce ostrovnú hrôzu prežil, ale stratil sedem priateľov, chcel pre Amroziho najvyšší trest. „Usmieva sa, čo vás privádza do zúrivosti. Najradšej by ste mu k hlave priložili pištoľ a odstrelili mu ju. Neurobíte to len preto, lebo viete, že to nie je správne,“ povedal podľa Reuters.
Niektorí však s trestom smrti nesúhlasili. Nie pre jeho krutosť, ale pre možný odkaz ďalším. „Myslím, že pre mnohých aj tak zostane hrdinom,“ myslí si Brian, ktorý na Bali stratil syna.
Nespokojný bol i obhajca Wirawan Adnan, ktorý okamžite oznámil, že sa proti rozsudku odvolajú. Jeho mandant vraj ľutuje smrť Austrálčanov, pretože skutočným cieľom boli Američania a Židia.
Samotný vinník však žiadnu ľútosť necíti. „V srdci cítim hrdosť. Tým bielym to patrilo,“ povedal na jednom z júnových vypočúvaní a mnohých vystrašil: „Rád zomriem ako martýr, po mne prídu milióny ďalších Amroziov.“
MARIAN MAJER