Podľa údajov Európskeho južného observatória (ESO) majú v čílskej púšti Atacama vybudovať „najväčší a najvýkonnejší rádioteleskop na svete“. Čílska vláda poskytla na fantasticky znejúci projekt 17 900 hektárov pozemku. „Je to ako cesta do začiatku všetkých minulostí,“ povedal hovorca čílskeho ministerstva zahraničia Luis Winter.
Na náhornej plošine Chajnantor, vo výške asi 5000 metrov, má byť inštalovaných 64 najmodernejších antén, každá s priemerom 12 metrov. Tieto paraboly sa budú pohybovať na ploche priemeru desať kilometrov, aby sa mohli čo najpresnejšie zameriavať na pozorovaný objekt. Prepojený systém tak bude fungovať ako gigantický teleskop s desaťkilometrovým priemerom, ktorý umožní „pohon“ i na tie najnepatrnejšie signály z vesmíru.
Mamutí teleskop však do vesmíru „nebude vidieť,“ bude ho len „počuť“. Bude príjmať žiarenie s vlnovou dĺžkou rádovo v milimetroch aj menej. Práve žiarenie z kritickej oblasti, ktoré sa utvára na pomedzí medzi infračerveným svetlom a rádiovými vlnami, skrýva tajomstvo vzniku galaxie, hviezd a planét po Veľkom tresku.
Najzaujímavejšie javy zostávajú bežným optickým teleskopom, pracujúcim v oblasti viditeľného žiarenia, skryté. Odohrávajú sa za závojom hustých a nepriehľadných prachových mračien.
Testovanie prototypov antén sa má začať v roku 2006, zariadenie však bude schopné plnej prevádzky až v roku 2011. Potom už astronómovia začnú získavať poznatky z obdobia začiatkov vesmíru. (čtk)