Podľa Paula Stoltza, svetovo uznávaného poradcu v oblasti výkonnosti jednotlivcov i organizácií, všetko závisí od AQ - vášho kvocientu adverzity. Výška vášho AQ vypovedá o tom, ako dokážete čeliť prekážkam a je smerodajnejšia ako hodnota vášho IQ, vzdelanie alebo sociálne zručnosti. Dá sa merať pomocou testu (Adversity Response Profile , ktorý je presný a veľmi spoľahlivý. Koncepcia kvocientu adverzity vychádza z psychoneuroimunológie, neurofyziológie a kognitívnej psychológie a je výsledkom 25 ročného výskumu.
A dobrá správa – AQ sa dá trénovať a môže sa zvýšiť dokonca rýchlo a dramaticky.
Začiatok je: uvedomiť si svoje reakcie
Paul Stoltz tvrdí, že veľkým pokrokom je už to, že si začneme uvedomovať svoju reakciu na určité ťažkosti – môže to vyvolať hlbokú zmenu v našom vnímaní prekážok a neúspechov.
Naša reakcia na vonkajšie situácie a prekážky sa skladá zo štyroch prvkov:
- kontrola – do akej miery sami sebe priznávate schopnosť kontrolovať prekážky? Keď si uvedomíte, že s neúspechom alebo prekážkou dokážete niečo urobiť, ste na dobrej ceste. Ľudia, ktorí majú nízku hodnotu AQ majú tendenciu hovoriť si „S tým nepohnem“
- zodpovednosť – do akej miery preberáte osobnú zodpovednosť za zlepšenie nepríjemnej situácie, aj keď ste ju možno nezapríčinili. Ak máte sklony hovoriť si „som jednoducho nemožný“, musíte zmeniť svoj postoj. Dobrým začiatkom je „dnes som mal zlý deň, to sa stáva aj iným. Ale zajtra túto prekážku zvládnem“
- dosah – miera, v akej dovolíte problémom, aby sa prevalili do všetkých oblastí vášho života. Ľudia, ktorí majú vysoké skóre AQ si povedia „tento projekt mi nevyšiel, ale inak sa mi darí“. Tí z nízkym AQ podliehajú pocitu bezmocnosti
- únosnosť – je odhad, ako dlho bude problém trvať. Ľudia s nízkym AQ majú tendenciu považovať problémy a prekážky za nekončiace, zbierajú v sebe pocit neúspechu a posilňujú tým svoju neschopnosť vyporiadať sa s problémami
Aký ste typ?
Tí čo majú nízky AQ – nie sú uspôsobení na zmeny a nové situácie. Ich typickou reakciou je vzdať sa, cítiť sa zaskočený, obviňovať zo svojich problémov druhých, stále byť pripravení na obranu a zveličovať aj malé problémy.
Tí, ktorí majú stredné hodnoty AQ, vedia do istej miery reagovať na podnety. Veľa však nevydržia. Rýchlo sa vzdajú, keď sa nakopí viac problémov, stratia nádej a nechajú sa problémom pohltiť.
Ľudia, ktorí majú vysoký AQ, sa výborne cítia práve v meniacom sa prostredí. Ak je problémov viac, sústredia sa na veci, ktoré dokážu zmeniť . Veria že každú nepriaznivú situáciu vo svoj prospech. Sú tvrdohlaví a neústupčiví, keď treba niečo zmeniť, hneď sa aktívne sústredia na riešenie problémov, sú optimistickí a perspektívy si dokážu udržať.
Ako vám pomôže trénovanie AQ? - Neočakávané zmeny a straty začnete chápať ako nové príležitosti |
Spôsob, akým reagujeme na vonkajšie podnety, v nás vyvoláva chemické reakcie. V tele sa aktivujú látky, ktoré prenikajú postupne do všetkých častí tela a tak sa „kúpeme“ v našich myšlienkach a pocitoch.
Autor: gal