Vyplýva to z informácie, ktorú minulý týždeň zaslala Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) na sekretariát Slovenského atletického zväzu (SAZ). „O tejto nepríjemnosti som sa dozvedel minulý týždeň v utorok po návrate z juniorských majstrovstiev Európy v Tampere,“ uviedol šéftréner SAZ Vladimír Bezdíček.
„Priznám sa, bol to pre mňa obrovský šok, pretože Martinu za posledný rok testovali dosť často. Celá kauza však vyznieva dosť nelogicky. Predsa ak niekto berie zakázané podporné prostriedky, jeho výkony by sa mali dosť výrazne zlepšovať. Danišová však je presne opačný prípad, jej forma v porovnaní s minulým rokom rapídne klesla.“
Svedčia o tom aj fakty. Kým vlani mala o takomto čase na konte už výkon 68,22 m, teraz bezmála o dva metre menej (66,36). Priemer Danišovej desiatich najlepších výkonov bol minulý rok 65,75 m, v tomto je iba 63,79 m, teda opäť takmer o dva metre slabší.
Analýza B-vzorky Martiny Danišovej sa uskutoční 20. augusta opäť v barcelonskom laboratóriu, kde sa robil aj rozbor A-vzorky. Do výsledkov druhej analýzy však treba slovenskú kladivárku považovať za nevinnú. Jej tréner Jozef Cencer striktne odmietol akékoľvek podozrenie, že by Danišová užívala nejaké nedovolené podporné prostriedky.
Ak by však test B-vzorky potvrdil prítomnosť zakázaných látok v organizme M. Danišovej, čakal by ju podľa pravidiel dvojročný dištanc a anulovali by sa jej všatky výsledky od 15 mája 2003. Danišová bez problémov štartovala v sobotu 2. augusta na majstrovstvách SR v Košiciach vo vrhu guľou. Na súťaž kladivárok už v nedeľu nenastúpila, viacerí funkcionári jej klubu AŠK Dukla B. Bystrica tvrdili, že pre problémy so zraneným ramenom.
Slovenská atletika v ére samostatnosti zaznamenala štyri dopingové prípady. Prvým bola v roku 1996 kauza mladučkej banskobystrickej skokanky Zuzany Šmehýlovej, ktorá užila kvapky do nosa obsahujúce efedrín, za čo dostala trojmesačný zákaz činnosti.
Druhým bol prípad prekážkara Radoslava Holúbka. U neho sa však preukázalo, že išlo o fyziologické zmeny v organizme a nie o umelé zvyšovanie výkonnosti nedovolenými prostriedkami, takže sa potvrdila jeho nevina.
Tretím bola kauza guliara Mikuláša Konopku, ktorému analýza A-vzorky dopingovej kontroly po úspešnom vystúpení na halových ME vo Viedni v 2. marca 2003 (získal bronz v osobnom rekorde 20,87 m) ukázala stopy po zakázanom anabolickom steroide stanozolole a momentálne si až do 2. marca 2004 odpykáva dvojročný zákaz činnosti. (sita)