Technička irackej televízie pracuje v jej bagdadskom štúdiu. Televízia zatiaľ prehráva boj o diváka s arabskými televíziami. FOTO - TASR/AFP
V Bagdade padala socha Saddáma Husajna a Ahmed Rikábi v irackej televízii vzrušeným hlasom hlásil: „Vitajte v novom Iraku, vitajte v Iraku bez Saddáma, Udaja a Kusaja.“
Po štyroch mesiacoch v utorok rezignoval z funkcie riaditeľa novej irackej televízie. Odchádzal frustrovaný a Američanom odkázal: „Vo vojne propagánd prehrávate.“
Al-Džazíra je vzor
Situácia v irackej televízii, ktorá zápasí s nedostatkom peňazí, kvalitných ľudí, cenzúrou, samocenzúrou a silnou konkurenciou panarabských televízií je jedným z mnohých príkladov povojnových zlyhaní koalície.
Podľa Rikábiho je hlavný problém v posolstvách, ktoré iracká televízia šíri. „Saddám Husajn sa predáva lepšie,“ povedal pre Reuters. Myslí si, že ak chcú Američania prehlušiť propagandu al-Džazíry a al-Arabíje musia prísť s vysielaním rovnakého kalibru. Mnoho Iračanov totiž o vlastnej televízii hovorí, že je „tupá“ a stále opakuje tie isté správy.
My len hovoríme pravdu
Američania sa zatiaľ zmohli len na to, že obe televízie obviňujú z protiamerickej rétoriky. Televízie sa bránia a tvrdia, že len pomenúvajú veci pravými menami. Teda, že Američania sú „okupanti“ a nie „osloboditelia“.
Mediálni analytici upozorňujú, že s pomocou al-Džazíry a al-Arabíje môžu posilniť rôzne militantné skupiny, ktoré sa začali objavovať v Iraku a hlásia sa k útokom na americké ciele. Arabské televízie pravidelne vysielajú ich posolstvá so skrytými odkazmi.
„Predpokladám, že o chvíľu začnú nakrúcať aj svoje akcie, tak ako to robil Hizballáh,“ cituje AP Salaha Negma, šéfredaktora al-Arabíje.
Negm poukazuje na „úspech“ palestínskych teroristov z Brigád mučeníkov al-Aksá. Táto pred tromi rokmi neznáma skupina sa cez médiá dostala na rovnakú úroveň „známosti“ ako Hamas.
Vysielanie irackej televízie sa nepáči ani úradníkom Pentagonu, ktorí jej vybrali amerického dodávateľa. Kritizujú malý (5 miliónov dolárov mesačne) rozpočet, ale aj cenzúrne zásahy predstaviteľov americkej civilnej správy.
Iračania dostávali viac ako 30 rokov informácie cenzurované Saddámovým režimom. Teraz ich televíziu cenzurujú Američania. Aj preto radšej sledujú al-Džazíru, ktorá sa tvári, že odvysiela všetko, „čo nájde na stole“.
Noviny plné konšpirácií
Napriek problémom je mediálny biznis najrýchlejšie sa rozvíjajúcim odvetvím v Iraku. V novinových stánkoch môžete nájsť až 200 titulov novín a časopisov. Týždenník Newsweek ich hodnotí vetou: „Väčšinou strašné, ale písané s nadšením.“
Obsah tých, ktoré patria politickým či náboženským skupinám je podľa Newsweeku v zásade rovnaký: plný konšpirácií o židoch, ktorí skupujú Bagdad či o židovských prostitútkach nakazených AIDS, ktoré Izrael posiela do Iraku. Jeden denník - al-Muskatila už Američania pred dvoma týždňami zavreli. Žiadal smrť pre amerických špiónov a ich zabitie označil za náboženskú povinnosť.
Američanmi sponzorované noviny al-Sahab však čítanosť ostatných novín zďaleka nedosahujú.
Cestou ako vyhrať boj s irackou verejnou mienkou majú byť komisie, ktoré budú prideľovať prostriedky nezávislým médiám. Takto to Američania robili v Kosove. O tom, že sa im to podarí aj v Iraku, miestni pochybujú.
Americké chyby
Mnohé z problémov spojencov v Iraku vznikli aj pre to, že celkom neodhadli, aký bude mať ich konanie ohlas v irackej spoločnosti. Vo všeobecnosti je základnou príčinou ich problémov fakt, že v Iraku sú a prekážajú aj tým, čo nenávideli Saddáma.
Niekoľko príkladov nesprávneho odhadu situácie:
Smrť a pohreb Udaja a Kusaja
Američania dlho váhali so zverejnením fotografií mŕtvych tiel Saddámových synov, čím vyvolali pochybnosti. Mediálne načasovanie zverejnenia fotografií bolo nešťastné - iracké noviny v piatok nevychádzajú, v islamských krajinách je to tradičný deň odpočinku. Fotky preto zverejnili až po dvoch dňoch. Udajovo a Kusajovo telo pitvali a posmrtne upravovali, čo odporuje islamským tradíciám. Pohreb bol neskoro, islam káže telo pochovať v deň smrti.
Sudkyňa v Nadžafe
Americká správa sa v centre šíitov pokúsila do funkcie sudcu rodinného práva vymenovať ženu. Miestni náboženskí vodcovia aj obyvatelia zúrili: „Žena nemôže byť sudkyňa, lebo sa riadi emóciami.“ Vymenovanie sa z bezpečnostných dôvodov nekonalo.
Izraelské potraviny
Podľa izraelských médií americká armáda nakupuje potraviny pre svojich vojakov aj v Izraeli. Keď sa kartóny s izraelskými nápojmi zjavili na bagdadskom letisku, vyvolalo to veľa protestov. Civilný správca Iraku Paul Bermer nariadil, aby sa izraelský tovar vykladal len v noci. (mik)