mi námornými silami, ktoré sa pohybujú neďaleko pobrežia, a západoafrickými jednotkami, ktoré postupne prichádzajú do libérijskej metropoly Monrovie od pondelka.
Spojovací dôstojníci kontingentu by mohli pripraviť pôdu na vylodenie ďalších amerických jednotiek, ak vydá naň prezident Bush rozkaz. Americké námorníctvo k pobrežiu Libérie vyslalo tri obojživelné jednotky, útočné plavidlá Iwo Jima a Carter Hall a transportnú loď Nashville, ktoré prepravujú 2500 vojakov námornej pechoty, útočné i dopravné helikoptéry a všetko vybavenie potrebné na prípadné vylodenie.
Prezident Bush bol pre váhanie nad zásahom kritizovaný i americkými černošskými skupinami a predstaviteľmi demokratov.
Vyslanec OSN v Libérii Jacques Klen vyzval Srbsko a Čiernu Horu (SČH), aby vyslali svoje jednotky do mierovej misie v Libérii. Oznámil to podľa agentúry Tanjug minister zahraničia SČH Goran Svilanovič. „Odpovedali sme, že v podstate záujem máme,“ povedal Svilanovič, a dodal, že bude trvať niekoľko mesiacov, než budú môcť vojaci zo Srbska a Čiernej Hory na misiu odísť. Pokiaľ by SČH svojich vojakov do Libérie vyslali, znamenalo by to prvé zapojenie tohto štátneho zväzku do nejakej medzinárodnej misie. Srbsko-čiernohorská Juhoslávia sa v 90. rokoch vinou vlády Slobodana Miloševiča ocitla v izolácii a až v posledných troch rokoch sa vracia do medzinárodných organizácií, z ktorých bola vylúčená.
(čtk)