Mám rád kúpele. Páči sa mi ich atmosféra, to vytrhnutie zo všedného dňa. Kúpele boli v čase, keď neexistovala možnosť cestovať, naše zahraničie.
Čaro kúpeľov je v ich spoločenskej atmosfére, stretnutí s ľudmi, v utvrdení sa, že problémy, ktoré nás trápia, trápia aj iných. To človeka povzbudí. Navyše, minerálna voda, procedúry, prechádzky v parkoch ľudí kultivujú, robia ich lepšími a zdravšími, na tele aj na duši. Muži dvoria ostošesť a ženy sú uchvátené galantnosťou, ktorú doma prirodzene postrádajú. A tak vznikajú vzťahy jedna radosť, priam rozprávkové. Horšie je neskoršie vytriezvenie. Všetko zlé je však na niečo dobré a oddychový čas, čo si každý vybral v kúpeľoch, určite pomôže v každodennosti všedného dňa.
Nemali sme kráľov ani šľachtu, ale máme kúpele, kde sa my, Slováci, zušľachťujeme, učíme sa stolovaniu, móde, hygiene. Či chceme alebo nie, sme totiž neustále pod kontrolou kúpeľnej verejnosti. Ženy sa učia nosiť klobúky a muži biele obleky. Na tri týždne sa Slováci v kúpeľoch stávajú šľachtou. Demokratické je, že slovenská šľachta sa strieda - je vždy trojtýždňová. Raz na zájazde s divadlom som sedel v bazéne v Chalmovej medzi samými babkami a na všetečnú otázku, čo si liečim, som spontánne vykríkol: som veľmi slabý pri ženách! A bolo po konverzácii. Ak chcete mať v kúpeľoch pokoj, treba zvoliť nečakanú odpoveď. To je recept pre mlčanlivých, ako prežiť spoločnosť a venovať sa len svojej chorobe.
Sezóna začala, hor sa do kúpeľov, nášho zahraničia, kde sa dohovoríte a v korunách platíte. Pri delení Československa, s obavou, do čoho ideme, som položil poslancovi SNS otázku, z čoho pramení jeho optimitzmus v samostatnom štáte. Odpovedal jenoznačne: "Kúpele a tanky, pán Labuda, to je naša istota, že prežijeme!" Tak do plaviek, Slováci a prípadne do tankov a na Budapešť, samozrejme do kúpeľov! Vzbudíte rešpekt a ani platiť nemusíte.
Váš stĺpček