
Zachranári v indonézskej Jakarte mali včera pohotovosť. FOTO – REUTERS
Sto päťdesiat ďalších skončilo so zraneniami.
Ani jedna skupina sa zatiaľ k útoku neprihlásila. Podozrenia však vedú predovšetkým k teroristom z Džammá Islamíja, ktorí pravdepodobne stáli aj za atentátmi na indonézsky ostrov Bali v októbri minulého roku. Vtedy zabili 202 ľudí. „Je to veľmi podobné ako na Bali,“ povedal podľa agentúry AP šéf polície – generál Da‘i Bachtiar. Útočníci udreli v čase obeda, keď sa do ulíc vyhrnuli stovky ľudí. Hotel sa nachádza v najdrahšej jakartskej štvrti, kde sídlia veľké firmy i zahraničné zastupiteľstvá.
Zem v dĺžke dvoch blokov vo chvíli pokryli sklenené črepy a kaluže krvi. Pred hotelom horeli taxíky. „Myslel som si, že je to zemetrasenie. Ľudia kričali a panikárili,“ opísal pre AP najhoršie sekundy Sodik, ktorý obedoval na 27. poschodí hotela.
Tlaková vlna zničila päť poschodí. Najviac si to odniesla vstupná hala a reštaurácia na prízemí. Záchranári sa preto predierali nielen cez kopy skla a betónu, ale aj rozbitých tanierov a zvyškov jedla.
Z 33-poschodového hotela, ktorý bol podľa jeho hovorkyne obsadený do troch štvrtín, sa ešte niekoľko hodín po výbuchu valil čierny dym.
Explózia poškodila niekoľko okolitých budov, medzi nimi aj švédske veľvyslanectvo.
Príčina výbuchu nebola spočiatku jasná. Špekulácie o náloži potvrdil až indonézsky minister obrany Mathori Abdul Jali: „Samozrejme, že to bola bomba. Evidentne v tom majú prsty teroristi.“ Podľa guvernéra mesta útok pravdepodobne spáchali samovražední atentátnici.
Výbuch je dôkazom, že v Indonézii skutočne hrozí nebezpečenstvo. Od 11. septembra 2001 ju americké tajné služby pravidelne zaraďujú na zoznam rizikových krajín, kde by mohli udrieť extrémisti napojení na teroristickú sieť al-Káida. Pred jej útokmi varovala FBI len minulý týždeň. Cieľom teroristov v Jakarte bolo vystrašiť turistov a poškodiť indonézsku ekonomiku, ktorá z cestovného ruchu zvykla ťažiť. Po útoku na Bali sa už turisti pomaly začali do krajiny vracať, teraz sa všetko môže zmeniť.
Teroristom však mohlo ísť aj o súdy, ktoré v týchto dňoch prebiehajú v Indonézii. Vo štvrtok by si mal vypočuť rozsudok jeden zo štyroch hlavných podozrivých z útoku na Bali – Amrozi. Ak ho súd uzná vinným, hrozí mu trest smrti.
V Jakarte súdia aj údajného šéfa Džammá Islamíja Abu Bakara Bašíra a troch Amroziho spolupracovníkov. Napriek podobnosti útoku s predchádzajúcimi atakmi Bašírovej skupiny si polícia nemôže byť istá. Indonézia má totiž hneď niekoľko problémov. Podozriví môžu byť napríklad aj separatisti z nepokojmi zmietaného Acehu, ako aj osoby spájané s menšími útokmi, objavujúcimi sa od pádu bývalého diktátora Suharta.
MARIAN MAJER
Veľké útoky proti Západu od 11. septembra 2001
23. január 2002 – Pakistan
– v Karáčí uniesli a neskôr zavraždili amerického novinára Daniela Pearla.
11. apríl 2002 – Tunisko
– výbuch cisternového auta s plynom, ktorý narazil do steny synagógy na ostrove Džerba, zabil 21 ľudí, z toho 14 Nemcov a jedného Francúza..
8. máj 2002 – Pakistan
– samovražedný bombový útok proti autobusu v Karáčí, zahynulo 14 ľudí vrátane 11 francúzskych inžinierov.
12. október 2002 – Indonézia
– na ostrove Bali zahynulo pri samovražednom útoku na bar a diskotéku 202 ľudí, väčšinou zahraničných turistov.
28. november 2002 – Keňa
– pri výbuchu auta v izraelskom hoteli v Mombase zahynulo 18 osôb, z toho traja Izraelčania.
4. marec 2003 – Filipíny
– výbuch bomby na letisku mesta Davao na ostrove Mindanao usmrtil 21 osôb vrátane jedného Američana.
12. máj 2003 – Saudská Arábia
– štyri bombové atentáty v Rijáde: 35 mŕtvych a 196 zranených.
16. máj 2003 – Maroko
– séria piatich atentátov na zahraničné hotely a židovské ciele v Casablanke si vyžiadala najmenej 42 mŕtvych a 100 zranených. (čtk)