BRATISLAVA, BRUSEL – Slovenskí europoslanci by mohli od roku 2006 zarábať mesačne asi 364-tisíc korún. Navrhuje to nový štatút, ktorý začiatkom júna veľkou väčšinou schválili samotní poslanci Európskeho parlamentu.
Podľa zatiaľ nezverejnej štúdie, na ktorú sa odvoláva nemecký denník Stuttgarter Zeitung, by mal každý poslanec europarlamentu, bez ohľadu na to, z ktorej členskej krajiny pochádza, zarábať mesačne 8671 eur – platila by ich únia.
Doteraz dostávali europoslanci rovnakú mzdu ako ich kolegovia v národných parlamentoch. Rozdiely v príjmoch boli značné. Kým taliansky europoslanec dostával 11 779 eur mesačne, jeho španielsky kolega 2964 eur.
Poslanec László Nagy z SMK, ktorý je v Európskom parlamente pozorovateľom, navrhnutý plat europoslanca pokladá za primeraný európskym pomerom. Ak chce europoslanec dobre robiť svoju prácu, musí byť podľa Nagya v Bruseli celý mesiac. „Je to pomerne drahá záležitosť – jedna noc v hoteli stojí 150 eur, aj strava je drahá.“ Podľa neho by sme si aj u nás mali zvyknúť, že odborná kvalifikovaná práca je v Európe dobre platená.
„Je nezmysel žiadať, aby Národná rada odsúhlasila europoslancom desaťnásobok platu. Pokladám to za vylúčené,“ hovorí ďalší pozorovateľ Sergej Kozlík z HZDS.
„Ak by europoslancov mali platiť národné parlamenty, tak je to, samozrejme, príliš vysoká suma. Je to nepomer medzi príjmami v našej krajine a v Európskej únii,“ hovorí poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý. Ak sa ale krajiny rozhodnú platiť poslancom istý čas menej, budú na ich platy musieť dať peniaze zo svojho štátneho rozpočtu – a to je nepravdepodobné.
Návrh ešte musí schváliť Rada Európskej únie, teda najvyšší predstavitelia členských krajín. (mim, mar)