Otec dá prezidentské žezlo synovi

Stojeden poslancov včera na mimoriadnom zasadnutí azerbajdžanského parlamentu odhlasovalo, že premiérom krajiny má byť Alijev mladší. Jeden poslanec, ktorého ...


Otec Alijev a syn Alijev – vládcovia Azerbajdžanu. FOTO - REUTERS


Stojeden poslancov včera na mimoriadnom zasadnutí azerbajdžanského parlamentu odhlasovalo, že premiérom krajiny má byť Alijev mladší. Jeden poslanec, ktorého novinári označili za hrdinu, sa zdržal.

Podľa nezávislých pozorovateľov sa tak tento týždeň začalo odovzdávanie prezidentského žezla. Prezidentské voľby sa majú konať 15. októbra 2003 a zaregistrovaných je 7 kandidátov. Najväčšie šance má práve štyridsaťjedenročný Ilham Alijev, nielen syn prezidenta, ale aj viceprezident Štátnej ropnej spoločnosti a šéf vládnucej strany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chorý prezident, zdravý syn

Alijev mladší sa de facto stáva hlavou štátu už teraz, pretože jeho osemdesiatročný otec, prezident Gejdar Alijev, je stále častejšie v nemocničnom ošetrení. Teraz je na liečení v Turecku a podľa syna sa cíti normálne. „Som s ním v telefonickom kontakte,“ povedal Ilham.

Novinári však zaznamenali, že štátna televízia prvýkrát neukazuje prezidenta, ako sa prechádza po nemocničnej záhrade či beseduje s lekármi. Jeho zdravotný stav je údajne oveľa horší, než rodina priznáva.

Preto je menovanie Ilhama za premiéra kľúčové. Podľa azerbajdžanskej ústavy totiž premiér získava právomoci prezidenta vo chvíli, keď ten nie je schopný zastávať svoju funkciu.

O tom, že sa stane prezidentom, nepochybuje v Azerbajdžane skoro nikto, i keď nie všetci s tým súhlasia. Päťdesiatsedem percent Azerbajdžancov pokladá volebné zákony za nedemokratické, 49 percent je presvedčených, že voľby budú sfalšované.

SkryťVypnúť reklamu

Stredoveké maniere

Rodina Alijevovcov si rovnako ako ďalší ázijskí postkomunistickí vodcovia zaisťuje následníctvo trónu stredovekým spôsobom, žezlo sa odovzdáva v rámci klanu, moc prechádza najlepšie z otca na syna a voľby sú len divadelným predstavením pre západných investorov.

Alijevovci si vymysleli dokonalý scenár. Volebná komisia totiž zaregistrovala tak syna, ako aj otca. Kandidujú teda obaja. Predpokladá sa, že vo vhodnej chvíli Alijev starší oznámi, že je chorý a odovzdá svoje hlasy synovi. Tak by mal mať víťazstvo isté.

V azerbajdžanskej tlači sa objavili informácie, že pre istotu sa na zozname kandidátov môžu objaviť ďalší členovia rodu - brat prezidenta akademik Džalal Alijev a dcéra hlavy štátu Sevil Alijevová. V určitej chvíli všetci odovzdajú svoje hlasy Ilhamovi.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ by hrozilo, že ani tak sa nepodarí udržať prezidentské žezlo v rodine, Alijev starší sa kandidatúry nevzdá, ale odvolá sa opäť na zdravie a potom musia byť podľa ústavy voľby na tri mesiace odložené.

Mimochodom, práve tento článok o odklade volieb je dôkazom, ako v Azerbajdžane fungujú demokratické princípy. Alijev starší ho nechal dopísať do Volebného kódexu až potom, čo ho schválil parlament. Napriek tomu platí a všetci sa ním musia riadiť.

Opozícia

Opozícia sa snaží tiež o jediného kandidáta, pretože len tak má šancu čeliť Alijevovskému klanu. Zatiaľ nie je jasné, kto bude opozíciu reprezentovať. Tá sa na seba snaží upozorniť aspoň v tlači a na ulici. Cez víkend usporiadala míting, na ktorom požadovala výmenu členov Ústrednej volebnej komisie, ktorá odmieta opozičných kandidátov zaregistrovať.

SkryťVypnúť reklamu

Opozičné noviny majú neustále problémy s úradmi a niekoľko novinárov v poslednom čase dokonca zatkli. Väčšina z nich sa preslávila článkami o zlom zdravotnom stave prezidenta Alijeva.

Voľby v Azerbajdžane bude sledovať s veľkým napätím aj Západ. Azerbajdžan patrí ku krajinám s veľkými zásobami ropy a investície svetových ropných spoločností tu dosahujú miliardy dolárov.

Práve Alijev mladší však investorom vyhovuje. Už sa prejavil ako pragmatický biznismen, a to je pre ropné spoločnosti dôležitejšie ako jeho vzťah k opozícii či dodržiavanie demokratických princípov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 759
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 592
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 616
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 588
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 356
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 118
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu