Počas leta sa zo škandálu stala obrovská kauza, ktorá sa dnes už dotýka aj najvyšších politických kruhov.
Veľmi rýchlo sa ukázalo, že peniaze potrebné na ovládnutie Pannonplastu poskytla štátna Správa maďarských diaľnic. Kontrakt sprostredkovala banková a brokerská firma K&H.
Ústrednou postavou čachrov bol brooker Attila Kulcsár. Keď mu začalo prihárať, utiekol do Viedne. Vďaka spoločnej akcii maďarskej a rakúskej polície tam teraz vo väzení čaká na vydanie do Budapešti.
Kulcsár je takmer filmová postava. Po ukončení základnej školy bol pomocným robotníkom na stavbe, neskôr vexloval s valutami. V deväťdesiatych rokoch organizoval pyramídové hry, v roku 1997 pred políciou a poškodenými utiekol do zahraničia. Zanedlho sa znovu vrátil do Maďarska a napriek tomu, že nemal ani maturitu, získal lukratívne zamestnanie v spomínanej spoločnosti K&H. Možno sa pritom preukázal falošnými dokladmi o vzdelaní, iné zdroje hovoria o odporučení z vyšších miest.
Napriek tomu, že Kulcsára za predchádzajúce činy odsúdili na podmienečný trest väzenia, vo firme robil závratnú kariéru. Rozhodoval o miliardách forintov a pohyboval sa v najvyšších kruhoch.
K&H už mala vtedy zavedený systém takzvaných V.I.P. klientov, osobností z politiky a médií, ktorým zvláštnymi zmluvami garantovala ročný 35-percentný výnos vkladov. Kulcsár prísľubom ešte väčších ziskov čoraz viac týchto klientov a zároveň mnoho firiem presvedčil, aby svoje peniaze zverili osobne jemu.
Podvodný maklér v podstate na vyššej úrovni zopakoval svoj niekdajší podvod s pyramídovou hrou. Chýbajúce sumy zakrýval novými vkladmi dôverčivých klientov. Robil tak dlhé roky a peniaze mizli ktovie kam. Celá vec praskla práve zmlátením Szásza. Vyľakaní šéfovia štátnej firmy chceli svoje peniaze okamžite späť a pyramída sa zrútila.
Celkové škody sa ešte nikto neodvážil vyrátať, môžu však ísť cez 20 miliárd forintov (viac ako 3 miliardy korún).
Nejde však len o peniaze, ukazuje sa, že Kulcsár mal prístup až do vládnych komnát. Túto sobotu opozičný denník Magyar Nemzet na titulnej strane priniesol fotografiu Kulcsárovej priepustky na Úrad vlády.
Pre kontakty s Kulcsárom už odvolali policajného generála Jánosa Bácskaia, šéfa Koordinačného centra boja proti organizovanému zločinu, ktorý bol naopak považovaný za človeka opozície.
Medzi jeho V.I.P. klientov patrili firmy a podnikatelia blízki politikom súčasnej aj bývalej vlády. Zástupcom riaditeľa spoločnosti K&H bol v čase Kulcsárovho vzostupu dnešný minister financií Csaba László. Agilný Kulcsár mal okrem toho preukaz šoféra honorárneho konzula Libérie, ktorý mu pomohol zdúchnuť do Rakúska a bol oficiálne poradcom honorárneho konzula Kirgizska.
Kulcsárove doteraz známe vyjadrenie nič nevyjasňujú. Raz tvrdí, že všetko riadil sám, inokedy naznačuje spoluúčasť šéfov banky. „Toľko peňazí nemohol ukradnúť jediný človek,“ hovorí Attila Fekete, novinár denníka Népszabadság, ktorý sa prípadom zaoberá.
Prípad je dnes vrcholnou politickou kauzou v Maďarsku a vládni aj opoziční politici sa navzájom obviňujú z toho, že Kulcsára kryli a podporovali. PETER MORVAY