Za Genea Robinsona, ktorý sa k homosexualite otvorene priznal, už zahlasoval nižší klérus a laici. Jeho vymenovaniu mohla včera zabrániť Rada biskupov, no nečakalo sa, že tak naozaj urobí.
„Je to tragické rozhodnutie, ktoré vedie Episkopálnu cirkev na pokraj jej oddelenia od anglikánskeho spoločenstva,“ hovorí sa vo vyhlásení konzervatívnych biskupov. „Stále však nie je neskoro zvrátiť schizmu.“
Liberálnejšie orientovaný klérus však tvrdé slová o schizme, teda narušení anglikánskej celosvetovej jednoty, odmieta. „Myslím, že všetky tieto reči o rozpade sú prehnané,“ cituje agentúra AFP slová kňaza Michaela Hopkinsa. „Všetko sa upokojí a ľudia si uvedomia, že svet sa nerúca.“
Konzervatívna časť amerických anglikánov to však tak jednoducho nevidí. Tvrdí, že podobné kroky môžu spôsobiť nielen rozpad cirkvi, ale i vystúpenie mnohých z 2,4 milióna Američanov, ktorí sa k nej teraz hlásia. Ich slovám pomáha i nespokojnosť zo zahraničia, prevažne z Afriky a Ázie, kde majú anglikáni silné postavenie.
Samotný Robinson, rozvedený otec dvoch detí, ktorý už 14 rokov žije s mužom, však rozkol nepredpokladá. Podľa neho sa britskí anglikáni majú čo od Američanov učiť, „tak, ako sa rodičia občas učia od detí“. Narážal na podobnú udalosť spred mesiaca, keď sa britský anglikánsky kňaz - gay Jeffrey John, čerstvo vymenovaný za biskupa, vzdal tejto funkcie práve pre hrozby, že jej prijatím spôsobí schizmu.
Robinsonovo presvedčenie posilnil hlavne pomer hlasov za a proti: 118 ku 63.
Konzervatívci však ani v prípade Robinsonovho potvrdenia ustúpiť nechcú. „Nie sme to ochotní akceptovať,“ povedal pre agentúru Reuters biskup Edward Salmon zastupujúci Južnú Karolínu. „Neprijmeme zmenu v doktríne. Ak sa pýtate, či sme v tejto veci mäkkí, tak odpoveď je nie.“
Gay v biskupskej funkcii však pre nich nemusí byť posledným úderom. Na synode sa má diskutovať i o možnosti vytvorenia liturgie na požehnanie zväzkov osôb rovnakého pohlavia. Konzervatívci vedia, že jej schválenie by pre nich bolo smrteľnou guľkou.