Obchody v Rakúsku budú mať otvorené o niečo dlhšie

Rakúsko sa rozhodlo predĺžiť otváracie hodiny obchodov. Umožňuje to nový zákon. Spor o liberalizáciu otváracích hodín, ktorý trvá v Rakúsku už roky, však zďaleka nie je ukončený. O nakupovaní nonstop či v nedeľu môžu turisti aj samotní Rakúšania ďalej ...

Rakúsko sa rozhodlo predĺžiť otváracie hodiny obchodov. Umožňuje to nový zákon. Spor o liberalizáciu otváracích hodín, ktorý trvá v Rakúsku už roky, však zďaleka nie je ukončený. O nakupovaní nonstop či v nedeľu môžu turisti aj samotní Rakúšania ďalej iba snívať.

Zákon, ktorý presadil minister hospodárstva Martin Bartenstein (ÖVP), dovoľuje mať obchodom cez týždeň otvorené od piatej do deviatej večer a v sobotu do šiestej, maximálne však 72 hodín týždenne, teda o šesť hodín viac, ako to bolo doteraz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Posledné slovo však budú mať jednotlivé spolkové krajiny, čo zákon v praxi značne okliešti. V štyroch spolkových krajinách sa totiž rozhodli, že všetko zostane po starom, väčšina ďalších, medzi nimi aj Viedeň, prijala kompromis. Dlhšie otvorené bude jeden deň v týždni – ktorý, to sa ešte ukáže. Pre Viedeň je to test, ktorý bude trvať do konca roka. Potom sa rozhodnú, čo urobia.

Z deviatich spolkových krajín len jedna chce nový zákon uplatniť v praxi naplno. Pre nás je dôležité, že je to práve Dolné Rakúsko, ktoré so Slovenskom susedí.

Ale ani v tejto časti Rakúska nie je reakcia obchodníkov jednoznačná. Shopping-City Süd, podľa predajnej plochy najväčšia nákupná svätyňa v Rakúsku, hojne navštevovaná aj Slovákmi, bude mať dlhšie otvorené len jeden deň v týždni: a to od 1. septembra vo štvrtok, v sobotu predĺži predaj do šiestej.

SkryťVypnúť reklamu

Vedúci centra Christoph Adamek hovorí, že si najprv overia záujem zákazníkov. Odrádzajú ich totiž príplatky zamestnancom.

Hoci na rakúske pomery je aj tento zákon úspechom, mnohí obchodníci sú sklamaní. Rozličné otváracie časy len zákazníkov odstrašia, hovoria.

Nespokojní sú hlavne zástupcovia turistického ruchu, nedeľa zostáva v katolíckom Rakúsku naďalej tabu. Hlavne viedenskí hotelieri nerozumejú, prečo sa môžu hostia v nedeľu pozerať do obchodov len cez výklady.

Obmedzenie otváracích hodín v Rakúsku zaviedli v päťdesiatych rokoch. Chceli tak chrániť veľké obchody pred konkurenčnými rodinnými podnikmi, ktoré mohli otvoriť kedykoľvek. Dnes je hlavným argumentom odporcov liberalizácie tvrdenie, že by tak boli zvýhodnené iba veľké obchodné reťazce a nákupné strediská.

SkryťVypnúť reklamu

Predĺžený predajný čas nenaráža len na odpor silných odborov, ale ide naprieč politickým spektrom. Za sú vládnuci ľudovci, proti vládni slobodní, ktorí už raz liberalizáciu stopli. Jednotný názor nemá ani opozícia.

Napriek tvrdým obchodným pravidlám bol už pred prijatím nového zákona povolený predaj po večeroch a v noci, či dokonca v nedeľu. Stánky na železničných staniciach a čerpacie stanice ponúkajú potraviny za štandardné ceny a aj niektoré pekárne fungujú v nedeľu predpoludním.

Tlak bude čoraz väčší. Hlavne zo strany turistického ruchu. Podľa prieskumu verejnej mienky by si sedem z desiatich turistov vo Viedni želalo, aby boli obchody otvorené aj v nedeľu.

„Keď sa schengenská hranica posunie ďalej na východ, bude väčšina Viedenčanov rýchlejšie v Bratislave ako v schopping centre,“ povedal Peter Peer, prezident zväzu hotelierov pre denník Der Standard.

SkryťVypnúť reklamu

MIRIAM ZSILLEOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 863
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 079
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 072
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 503
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 623
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 742
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 489
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu