
Prezident Charles Taylor a jeho prívrženci. FOTO – REUTERS
WACO, MONROVIA – Libérijčanom svitla nádej, že sa čoskoro dočkajú konca občianskej vojny. Prezident Charles Taylor, ktorého odstúpenie a odchod rebeli žiadajú a svoj príchod ním podmieňujú aj americké mierové sily, v sobotu sľúbil, že do deviatich dní odovzdá moc a neskôr opustí krajinu.
Boje medzi jednotkami prezidenta a rebelmi zatiaľ pokračovali na niekoľkých miestach Libérie, a to napriek tomu, že už v pondelok by do krajiny malo prísť niekoľko prvých stoviek nigérijských príslušníkov mierových jednotiek.
Taylor vyhlásil podmienky svojho odchodu: aby do krajiny prišiel príslušný počet mierových síl, ktorý zastaví boje, a zrušenie obvinenia z vojnových zločinov, ktoré proti nemu vzniesol medzinárodný súd v Sierre Leone.
Rada bezpečnosti OSN hneď v sobotu schválila rezolúciu, ktorá umožňuje vyslanie mnohonárodných síl do Libérie. Tieto sily budú mať za úlohu zrealizovať dohodnuté prímerie, ktoré by ukončilo krvavú občiansku vojnu v tejto západoafrickej krajine. Rezolúciu navrhli Spojené štáty. V pätnásťčlennej Rade bezpečnosti bolo za rezolúciu 12 hlasov. Francúzsko, Nemecko a Mexiko sa hlasovania zdržali pre formuláciu, ktorá umožňuje, aby za prípadné trestné činy stíhali príslušníkov mierových síl iba ich vlády. Rezolúcia ich chráni pred stíhaním kýmkoľvek okrem vlastnej vlády, a to aj pred stíhaním Medzinárodným trestným súdom (ICC). Výnimkou sú príslušníci ozbrojených síl z tých krajín, ktoré ratifikovali štatút ICC. So širokou kompetenciou ICC zásadne nesúhlasí administratíva amerického prezidenta Georgea Busha.
Z rezolúcie vyplýva, že prezident Charles Taylor bude musieť opustiť krajinu a že akákoľvek účasť USA v mnohonárodných silách by netrvala dlho. Mnohonárodné sily by do 1. októbra mali byť nahradené mierovými silami OSN. (čtk)