BRATISLAVA – Majitelia lekární už nechcú ďalej čakať na svoje peniaze. Sú rozhodnutí žalovať vládu na Ústavnom súde aj na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Štát verejným lekárňam dlhuje prostredníctvom zdravotných poisťovní vyše 6 miliárd. Až tretinu tvoria podľa komory lekárnikov dlhy skrachovanej poisťovne Perspektíva.
„V máji uplynula zákonná lehota 24 mesiacov od vyhlásenia konkurzu na túto poisťovňu, keď by štát mal tieto pohľadávky veriteľom uhradiť. Dodnes sa tak nestalo,“ hovorí Katarína Hruškovičová z Prezídia Slovenskej lekárnickej komory.
Podľa zákona by poisťovňa mala za lieky vydané svojim poistencom zaplatiť lekárni do 30 dní. Poisťovne však s platbami meškajú až 180 dní. Najrýchlejšie podľa Hruškovičovej platí Vzájomná zdravotná poisťovňa Dôvera, najväčšmi mešká Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Lekárnikov pobúrila aj zmena zákona, podľa ktorej sa poplatok z omeškania platieb znížil z 0,1 % na 0,01 %. Za úrokovú sadzbu 3,6 % podľa nich nijaká banka neposkytuje úver. „Lekárnici nie sú schopní ďalej takýmto spôsobom úverovať štát,“ hovorí prezident komory Peter Mihálik.
Z 20-korunového poplatku za recept zostane lekárni 5 korún, zvyšných 15 korún patrí poisťovni. Lekárne a poisťovne sa však dohodli, že aj týchto 15 korún zostane lekárňam ako splátka dlhov. To však nie je riešenie, hovoria lekárnici. „Poplatok 20 korún za recept bol schválený ako poplatok, ktorý súvisí so spracovaním receptu. Takáto forma oddlžovania nie je možná v žiadnom štáte únie,“ povedala Hruškovičová.
Slovenská lekárnická komora sa chce na vládu sťažovať. „Využijeme všetky právne cesty vrátane Ústavného súdu, vrátane Štrasburgu,“ hovorí Mihálik.
Autor: mar