Od nedele hostí Bratislava päťstovku najvýznamnejších liberálnych ekonómov sveta. Na Slovensko prídu v čase, keď politici začínajú v čoraz väčšej miere diskutovať o charaktere štátu, argumentovať v prospech nižších daní, či hovoriť o tom, o čo všetko by ľudia mohli prísť, keby štát od nich dostával menej peňazí. K domácej diskusii o zmysluplnosti a ilúziách, o funkciách štátu tak okrem politikov prispejú aj ľudia, ktorých názory nepodliehajú politickým cyklom ani módnym trendom.
Mont Pelerin Society, ktorej členovia sa tento týždeň schádzajú na Slovensku, začala písať svoju históriu v roku 1947, keď profesor Friedrich Hayek pozval 36 ekonómov, historikov a filozofov na diskusiu do švajčiarskeho Mont Pelerin, aby spolu diskutovali o perspektívach liberalizmu a možností uplatnenia jeho zásad v praxi. Zo stretnutia malej spoločnosti intelektuálov sa odvtedy stalo diskusné fórum, ktorého počet členov už presiahol päťstovku.
V radoch Mont Pelerin Society dnes nie sú len prestížni ekonómovia, ale aj vysokí štátni predstavitelia, nositelia Nobelovej ceny, žurnalisti a akademici. Väčšina z nich filozoficky izolovaná vo svojom domácom prostredí. Od svojho vzniku sa vyprofilovala ako spoločnosť, ktorá síce nevyhľadáva publicitu, no nesnaží sa byť ani tajná či anonymná.
Témou tohtoročného stretnutia Mont Pelerin Society bude transformácia ekonomík postkomunistických krajín. Po páde komunizmu a centrálne plánovaného hospodárstva prekonali tieto štáty prechod, ktorý dosiaľ nemá v ekonomickej histórii obdobu. „Nachádzame sa na rázcestí a ešte stále máme slobodu voľby, ktorou cestou ísť. Najhoršie je neísť žiadnym smerom. Toho sme svedkami teraz,“ tvrdí Ivan Švejna, riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka, ktorá bratislavské stretnutie Mont Pelerin Society organizuje.
Keď v roku 1991 vyšla po prvýkrát v českom preklade kniha Miltona Friedmana Kapitalizmus a sloboda, v jej úvode napísal: „Československo má veľkú príležitosť, no čelí tiež veľkému nebezpečenstvu úpadku a stagnácie hospodárstva.“ Po desiatich rokoch tak Friedman dostane na Slovensku možnosť posúdiť, ktorou cestou sa dnes už samostatné krajiny vybrali. O „transformácii na rázcestí“ budú niekoľko dní diskutovať ekonómovia, ktorí slobodu jednotlivca povýšili na kľúč k blahobytu celej spoločnosti.