ách s obyvateľmi najkrajšieho ostrova Meklenburska očakáva. Otázky na škandál v jeho ministerstve. Škandál, ktorému padol za obeť už Holterov štátny tajomník na ministerstve práce, postkomunista Joachim Wegrad.
Aféra manželiek
Dôvod, prečo musel Holter svojho štátneho tajomníka prepustiť, je závažný. Zistilo sa totiž, že Wegrad pridelil z fondu ministerstva poradenskej firme SBW vo Schwerine subvencie, ktoré značne prevyšovali prostriedky, ktoré dostali iné podobné firmy. Len vlani to bolo vyše 2 300 000 mariek. Háčik je v tom, že riaditeľkou SBW nie je nikto iný, než Wegradova manželka Veronika a jedno z vedúcich postavení vo SBW zaujíma Karin Holterová - teda manželka vicepremiéra a ministra sociálnej starostlivosti.
A tak sa zrodila aféra, ktorú médiá nazývajú „Aféra manželiek“. Ihneď ju samozrejme využila opozičná kresťanská demokracia. Predseda poslaneckej frakcie CDU v krajinskom sneme Eckhardt Rehberg sa domnieva, že ide iba o špičku ľadovca. Pokiaľ by sa dokázali intrigy na ministerstve, Holter bude musieť odstúpiť.
Subvencie EÚ podvodom
Dokonca i mnoho vedúcich predstaviteľov vládnej sociálnej demokracie (SPD), koaličného partnera PDS vo Schwerine, sa pozastavuje nad machináciami postkomunistov, ktorí sa vždy oháňali svojou „čistou košeľou“. Nezostáva však len pri škandáli manželiek. Magazín Der Spiegel odhalil, že Holterovo ministerstvo získalo podvodom subvencie i od Európskej únie - v celkovej výške asi 15 miliónov mariek. Ten, kto je za tento podvod zodpovedný, je ďalší člen PDS, Holterov spolupracovník Ronald Klinger. Ten bol pred rokmi učiteľom v dôstojníckej škole tzv. Ľudovej armády NDR.
Helmut Holter, sám absolvent sovietskej vysokej školy, označuje odhalenie posledných dní za kampaň proti svojej osobe a hlavne proti PDS. Má jej byť vraj znemožnené, aby sa po októbrových voľbách v Berlíne podieľala na vytvorení berlínskeho Senátu. Vedúci sociálni demokrati majú zase obavu, že v prípade pádu jedinej červeno-červenej krajinskej vlády by možnosť vytvorenia podobnej koalície bola na niekoľko rokov znemožnená i v ďalších spolkových krajinách.
Dolnosaský expremiér neplatil nájomné
Škandálu nie je však ušetrená ani sociálna demokracia. Štátny prokurátor v Braunschweigu začal vyšetrovať pre krivú prísahu bývalého dolnosaského ministerského predsedu Gerharda Glogowského. Politik musel koncom roka 1999 odstúpiť, keď sa zistilo, že nielenže neplatil nájomné za svoj luxusný byt, ale nechal zaplatiť súkromným firmám oslavy svojich narodenín i svadobnú cestu do Egypta. Pod prísahou tvrdil, že nájomné chcel zaplatiť. Existujú však dôkazy, že tento úmysel nikdy nemal.
Aj Glogowski, dnes poslanec SPD v krajinskom sneme, tvrdí, že ide o kampaň proti krajinskej sociálnej demokracii. V Dolnom Sasku totiž budú 9. septembra komunálne voľby.
PRE SME - RUDOLF STRÖBINGER, Bonn