Na zdravie! Veď pijeme menej alkoholu!

Slováci dostávajú rozum a za posledné desaťročie sa brzdia v holdovaní alkoholu. Spotreba liehu klesla za desaťročie z 10,4 na 7,9 litra na osobu za rok. To tvrdia to vládni politici.

Odborníci „zdola“ však oponujú, že oficiálne čísla neberú do úvahy všeobecne rozšírenú spotrebu alkoholu, ku ktorému sa ľudia dostávajú načierno. Podľa šéfa Združenia abstinentov Slovenska Pavla Podmajerského sa veľké množstvá alkoholu pália napríklad doma alebo prepašujú cez hranice.

Už Ottov náučný slovník hovorí, že z alkoholu sú najzhubnejšie pálené liehoviny. Lieh sa v našich končinách (Horné Uhorsko), podľa slovníka, vyrábal takmer výhradne zo zemiakov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Víno je podľa slovníka nápoj lahodný, osviežujúci, príjemný a zdravý. „Národové, u nichž požívání vína jest všeobecné, charakterizují sa jako národové veselí, družní, přímí, duvěrní, rychle vznětliví, cti národní neobyčejně dbalí, ne však mstiví a zarputilí.“ A pivo, to je vraj dôležitá potravina i pochutina. Pre človeka telesne pracujúceho s mierou užívané je bez škodlivých následkov.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sa však za škodlivé považuje aj prílišné pitie piva a lekári majú stále viac argumentov na frontálne ťaženie proti všetkým formám alkoholu. Ten nepôsobí len na centrálny nervový systém, ale ako látka s toxickým účinkom poškodzuje všetky orgány v tele.

Mimoriadne zlé následky má alkohol najmä na ženský organizmus - ak muž a žena s rovnakou hmotnosťou vypijú to isté množstvo alkoholu, žena bude mať pre menej výkonný metabolizmus až o tretinu vyššiu hladinu alkoholu v krvi. Podľa odborníkov pravidelné pitie dvoch-troch alkoholových „drinkov“ týždenne u žien dokázateľne zvyšuje riziko nádoru na prsníku.

Pred nebezpečenstvami alkoholu má varovať aj dnešný Národný deň abstinentov. Pri jeho príležitosti budú napríklad v Rohožníku odovzdávať ceny Za rozvoj triezvej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu
(ru, fw)

Viac v dnešnej TÉME
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 706
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 507
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 518
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 499
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 492
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 022
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 188
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu