Včera začala hosťujúca Južná Afrika na nátlak Európskej únie písať úplne nový návrh textu spornej pasáže o Blízkom východe, v ktorom by nemali byť jednostranné protiizraelské formulácie. Je to pravdepodobne posledný pokus zachrániť konferenciu pred úplným fiaskom.
Európska únia zastáva rovnaký postoj ako Spojené štáty. Jej členovia sa však rozhodli na konferencii zostať a pokúsiť sa ovplyvniť záverečnú rezolúciu.
Slovensko sa rozhodlo pre rovnaký postup. „Pokiaľ sa však situácia radikálne nezmení a islamské arabské krajiny budú naďalej trvať na neprijateľných jednostranných formuláciách, tak bude Európska únia zvažovať odchod, a potom sa pridá aj Slovensko,“ povedal pre SME šéf slovenskej misie pri OSN v Ženeve Kálmán Petöcz. „Únia bude postupovať v otázke odchodu jednotne, a to isté musíme urobiť aj my.“
Naši predstavitelia boli rozhodnutí, že Slovensko nepodporí dokument, ktorý by nebol v súlade s postojom demokratických krajín. Dalo sa preto predpokladať, že text, ktorý by odsudzoval Izrael za rasizmus, nepodporíme. „My jednoznačne stojíme na pozícii štátov Európskej únie. Hodnoty, ktoré tieto krajiny zdieľajú, to jednoducho nedovoľujú,“ povedal SME vysokopostavený zdroj zo slovenskej delegácie.
Posledný termín, keď by malo padnúť rozhodnutie štátov únie, sa v kuloároch odhadoval na dnešné ráno. Petöcz pripustil, že šok, ktorý vyvolal odchod USA a Izraela, mal čiastočne pozitívny vplyv: „Dramatický krok Spojených štátov a Izraela prinútil zostávajúcich hlavných hráčov konferencie, aby sa hlbšie zamysleli nad tým, že treba zmeniť metódy práce aj prístup. Ešte stále je však otázne, či sa to skutočne prejaví v texte záverečného dokumentu.“
Nie je jasné, čo by sa stalo, ak by sa podarilo presadiť novú formuláciu o Blízkom východe - či by sa USA a Izrael vrátili. Bez ich súhlasu sa totiž nemôže konferencia skončiť inak ako neúspechom. „Šanca ešte stále je, ale či skutočne žije, budeme vidieť až ráno, keď pracovná skupina predloží nový text deklarácie,“ povedal včera Petöcz.
MATÚŠ KOSTOLNÝ
Viac v dnešnej TÉME