Sedem najlepších

Viac ako 110-tisíc fanúšikov plaveckých disciplín oslavovalo na majstrovstvách sveta v Barcelone svojich hrdinov. Tí najväčší zaplávali za deväť dní 14 svetových rekordov. Siedmi z nich si domov viezli minimálne tri zlaté medaily. Každý prežil v Katalánsk


Američana Michaelsa Phelpsa označili odborníci za najvšestrannejšieho plavca, akého kedy plávanie malo.


u iný príbeh.

1. Michael Phelps (USA)

200 a 400 m polohové preteky, 200 m motýlik, 4 x 100 m polohové preteky

Bol najjagavejšou hviezdou šampionátu. Odborníci ho označili za najvšestrannejšieho plavca, akého kedy plávanie malo. Ani legendárny Mark Spitz, ktorý mu po olympiáde v Sydney predpovedal veľkú budúcnosť, nemohol tušiť, čo tri týždne po osemnástych narodeninách Phelps v Barcelone vyvedie. Štyri zlaté a dve strieborné mu zabezpečili poctu najúspešnejšieho účastníka šampionátu, päť svetových rekordov v štyroch rôznych disciplínach (z toho dva zaplával v rozpätí 48 minút) plaveckú nesmrteľnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z obdivuhodnej mentálnej sily, akou oplýval v Katalánsku, bude vraj čerpať aj na budúci rok na olympiáde v Aténach. „Chcem tam vyhrať všetko, v čom budem súťažiť. Aj preto, že nenávidím prehry,“ sebavedome tvrdí najmladší svetový rekordér plaveckej histórie. Na 200 m motýlik sa z rekordu tešil už ako 15-ročný.

Tréner Bob Bowman mu hneď po konci šampionátu vnucoval oddych, ale mladík s odstávajúcimi ušami ho tentoraz neposlúchol. „Týždeň mi stačí a potom sa začnem pripravovať na olympiádu. Chcem byť stopercentne pripravený. V Barcelone som sa len testoval, akú záťaž som schopný zvládnuť.“

Na 100 m motýlik ho zdolal len krajan Ian Crocker. „Phelps bol naozaj zázračný, ale som zvedavý, či bude taký dobrý aj o desať rokov. Či dokáže to, čo v Španielsku predviedol Popov,“ brzdí nadšenie z Američanových výkonov austrálsky krauliar Grant Hackett.

SkryťVypnúť reklamu

Michaela mrzel len slabý záujem Ameriky o plávanie. „Futbal, bejzbal či hokej nás z popredia sledovanosti vytlačili. Pritom je to nádherný šport a ľudia ho sledujú len raz za štyri roky. Na olympiáde.“

2. Ian Thorpe (Austrália)

200 a 400 m voľný spôsob, štafeta 4 x 200 m voľný spôsob

Syn učiteľky a záhradníka s dobráckym srdcom cestoval do Barcelony ako 13-násobný svetový rekordér a hrdina predchádzajúcich majstrovstiev sveta vo Fukuoke. Tam si ako prvý na svete vyplával šesť zlatých medailí z jedných majstrovstiev sveta a okorenil ich tromi svetovými rekordmi. V Katalánsku túžil po repete, no vyhral len trikrát a rekordy sa po jeho dohmatoch nemenili. Nepomohli mu k tomu ani nové celotelové plavky JetConcept, ktoré mu firma Adidas zhotovila na mieru. Inšpirovala sa pritom obtekaním vzduchu okolo krídel lietadla. Vyrobila drážky, ktoré na Ianovom chrbte znižujú odpor a turbulenciu vody a redukujú jej množstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu nemusí 20-ročný Sydneyčan smútiť. Najmladší majster sveta (krauliarsku štvorstovku vyhral v Perthe 1998 už ako 15-ročný) má po Barcelone na konte už desať titulov majstra sveta. Mohol mať jedenásť, no Austrálčanov po pokazenej obrátke v polohovej štafete diskvalifikovali.

Milovník punkrocku a grunge music nedávno zmenil trénera, no stále je najrýchlejším austrálskym krauliarom. Na dvojstovke si na neho brúsil zuby krajan Grant Hackett i „lietajúci Holanďan“ Pieter van den Hoogenband, no Thorpe im nedal šancu. A vyše trojsekundová prehra s Phelpsom na 200 m polohové preteky? „To nie je moja hlavná disciplína. Oveľa viac ma hnevajú nedostatočné dopingové kontroly. Umožňujú vyhrávať nefér spôsobom a to sa mi nepáči. Chcem súťažiť v čistom športe.“

SkryťVypnúť reklamu

3. Grant Hackett (Austrália)

800 a 1500 m voľný spôsob, 4 x 200 m voľný spôsob

O 18 sekúnd vyhral krauliarsky maratón na 1500 m, zaplával na ňom štvrtý najlepší čas histórie 1:43,14 a ako jediný pokoril magickú hranicu 15 minút. Na kratších kraulových tratiach 23-ročný rodák zo Zlatého pobrežia s Thorpom na vrcholných šampionátoch prehráva, na 1500 m však nemá konkurenciu. Túto trať vyhral na MS už tretí raz za sebou – ani na olympiáde v Sydney pred seba nikoho nepustil. A keď si pohodlne doplával po titul aj na 800 m, pridal sa k hviezdam barcelonských MS.

„Kým kamaráti chodia večer na diskotéku alebo sa flákajú po obchoďákoch, ja idem do plavárne a tvrdo trénujem. Cez víkend mi to býva ľúto. Ale pocit zadosťučinenia po každom úspechu za to stojí. Je desať ráz krajší ako jedno povyrazenie v bare,“ prezradil Hackett tajomstvo svojho úspechu. „Vidíte, stálo za to bojovať aj v Barcelone. Byť v takej spoločnosti ako Popov či Thorpe je najsladšou odmenou.“

SkryťVypnúť reklamu

4. Aaron Peirsol (USA)

100 a 200 m znak, 4x 100 m polohové preteky

Znakársky kráľ šampionátu. V Barcelone chýbala svetovému rekordérovi na 200 m jediná stotinka sekundy, aby sa tešil z rekordu aj na polovičnej trati. Rodina Peirsolovcov bude na MS spomínať ešte dlho. Veď okrem troch zlatých Aarona niesla domov striebro z maratónu na 1500 m aj dcéra Hayley. Peirsolovci sa tak stali jedinými súrodencami, ktorí sa na jednom šampionáte dočkali medaily.

„Držal som Hayley palce v hľadisku a len čo doplávala, išiel som sa prezliecť ja,“ spomínal na pamätný deň študent texaskej univerzity. „Možno, že práve sestra ma vyburcovala k tomu výkonu na sto znak. Boli to moje najkrajšie preteky v živote,“ priznal Aaron, ktorý plával dlho pod hranicou svetového rekordu aj na dvojstovke. Para mu došla až v posledných dvadsiatich metroch. „Nič to, veď som vyhral. Zlatá medaila sa vždy počíta.“

SkryťVypnúť reklamu

5. Alexander Popov (Rusko)

50 a 100 m voľný spôsob, 4 x 100 m voľný spôsob

Pre mnohých je hrdinom šampionátu práve Popov. Saša je veľký plavec, s jeho návratom na svetový trón sa už veľmi nepočítalo. Veď čoskoro bude mať 32 rokov. Keď si rodák zo Sverdlovska, ktorý sa kvôli alkoholovým aféram trénera Genadija Tureckého presťahoval z austrálskej Canberry do švajčiarskeho mestečka Solothurn, vyplával zlato v štafete, tešil sa ako malý chlapec.

Neskôr prelomil konkurenciu aj v oboch krauliarskych šprintoch. Médiá rozpútali veľké haló okolo súboja van den Hoogenbanda s Thorpom na krauliarskej stovke, no smial sa tretí – Popov. Saša si na reči nepotrpí, svoju veľkosť dokazuje radšej v bazéne. Zaujímavý bol pohľad na stupne medailistov aj po finále päťdesiatky. Pripomínal zraz plaveckých „starcov“. Najvyššie 31-ročný Popov, napravo 33-ročný Brit Foster. Len tretí van den Hoogenband mal pod 30 (25 rokov).

SkryťVypnúť reklamu

6. Hannah Stockbauerová (Nemecko)

400, 800 a 1500 m voľný spôsob

Dvadsaťjedenročná Norimberčanka vyhrala všetky tri individuálne disciplíny, na ktoré sa prihlásila, a spolu s dvomi titulmi z Fukuoky má doma už päť najcennejších kovov. Ešte pred tromi rokmi sa na olympiáde v Sydney nedostala ani raz na stupne víťazov.

Nemecké médiá ju okamžite začali porovnávať s Franziskou van Almsickovou. „Ja nie som žiadna hviezda a ani taký vodcovský typ ako ona. Neporovnávajte ma s ňou. Ja taký stresový život ako ona ani žiť nechcem,“ bránila sa plavkyňa, ktorá za rok naplávala 3000 km. Aj preto sa od jediného bronzu z vlaňajších ME v Berlíne (na 800 m) posunula študentka geografie v Barcelone až na zlaté stupne.

7. Xue Juan (Čína)

50 a 100 m prsia, 4 x 100 m polohové preteky

SkryťVypnúť reklamu

Mala len sedemnásť, keď pred dvoma rokmi v Japonsku vyhrala oba prsiarske šprinty na majstrovstvách sveta. V Barcelone malá Číňanka (165 cm, 62 kg) prvenstvá obhájila a pomohla krajankám k titulu aj v polohovej štafete. Po stovke plakala Xue od šťastia. „Boli to za posledné dva roky moje najťažšie preteky. Nebyť viery vo vlastné schopnosti, nevyhrala by som,“ priznala rodáčka z východočínskej provincie Žejiang.

„Bolo krásne sledovať, ako si v závere silou osobnosti doplávala po zlato,“ tešil sa jej tréner Žang Ja-dong. Pred MS si spolu naplánovali svetový rekord, no keď ho v semifinále šokujúco zaplávala Austrálčanka Jonesová, zmenili plán. „Zlato má väčšiu cenu ako rekord, a tak som Xue kázal napáliť prvú päťdesiatku a potom len kontrolovať pozíciu. Vyšlo to. Svetový rekord počká, na ten môže zaútočiť aj inde, ale majstrovstvá sveta sú len raz za dva roky,“ hovoril Žang.

SkryťVypnúť reklamu

RASTISLAV HRÍBIK

Barcelona – Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 455
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 097
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 661
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 030
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 088
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 735
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu