BRATISLAVA - Viac ako 40 percent z 1466 kontrolných nákupov, ktoré v júli urobila Slovenská obchodná inšpekcia, bolo predražených. Frekvencia poškodzovania bola zapríčinená z dôvodov nedodržania miery, hmotnosti, kvalitatívnych nedostatkov a nesprávneho účtovania. Miera predraženia, to znamená poškodzovania spotrebiteľov na 100 Sk všetkých kontrolných nákupov, predstavovala sumu 21 Sk.
Pri kontrole predávaných výrobkov inšpektori zistili tovar v hodnote 22 808 850 Sk v počte 5377 druhov, ktorý nespĺňal deklarovanú kvalitu alebo nebol označený predpísanými informačnými povinnosťami. Vyššia hodnota pozastaveného predaja tovaru bola zistená hlavne v sortimente textilných výrobkov, elektrospotrebičov, motorových vozidiel a náhradných dielov a stavebných materiálov.
Slovenská obchodná inšpekcia zrealizovala v mesiaci júl v priebehu troch dní aj kontroly prevádzkarní obchodných reťazcov v denných aj nočných hodinách. Subjektmi kontroly boli najmä tie prevádzkárne, ktoré vyhlásili podporné akcie predaja formou propagačných letákov. Výsledky boli nasledovné:
Vykonalo sa 120 kontrolných nákupov, pri ktorých bolo 49 predražených o čiastku 553,10 Sk. Frekvencia predraženia predstavovala 40,8 % pri miere predraženia 4,50 Sk na 100 Sk. Dôvodom predraženia bolo nedodržanie hmotnosti, kvality a ceny. Najčastejšie nedostatky sa vyskytli pri ovocí a zelenine. Takisto sa stalo, že spotrebiteľ nebol informovaný o cene platnej v okamihu ponuky. Pre zaujímavosť, nesprávna informácia o cene uvedenej na letákoch a správnej cene bola zistená u 13 druhov tovaru. Stávajú sa prípady, že cena v propagačnom letáku je nižšia, než je cena evidovaná. Zaujímavý spôsob „presvedčenia“ zákazníka býva aj v prípadoch, keď reťazec pôvodné ceny na letáku dáva zámerne vyššie, než v skutočnosti boli pred akciou.
Problémom sa ukázali aj samotné akciové tovary. V sledovanom období v deň začatia akcie chýbalo v ponuke 79 druhov tovaru. Napríklad prevádzkareň ponúkala v akcii 85 druhov tovaru, avšak päťdesiat z nich nebolo v ponuke ani v deň začatia akcie, prípadne daný tovar nemal obchodník v zásobách už od začiatku roka.
Pre nevyhovujúcu kvalitu a prekročenie dátumu najneskoršej spotreby bol zakázaný predaj 157 druhov výrobkov, takisto bola preukázaná zdravotná závadnosť. Týkalo sa to predovšetkým lahôdkárskych výrobkov, ovocia a zeleniny.
(sbr)