
Svinický potok pod obcou Svinica.
Svinický potok je 17,4 kilometra dlhý ľavostranný prítok Olšavy. Pramení v Slánskych vrchoch vo výške okolo 750 metrov nad morom. Tečie juhozápadným smerom a nad obcou Ďurkov vo výške 218 metrov nad morom ústi do Olšavy. Plocha povodia je 74 kilometrov štvorcových.
Cieľom nedávneho ichtyologického prieskumu bolo zistiť obsádku tohto potoka, prípadne možnosti zarybnenia, najmä v spodnej časti, násadou lipňa a pstruha potočného pred vysadením do revíru Hornád. Jednorazový odlov batériovým elektrickým agregátom sa robil v troch lokalitách s priemernou dĺžkou prelovovaných úsekov 50 metrov: nad obcou Ďurkov približne kilometer od ústia potoka do Olšavy (lokalita č. 1), tesne pod obcou Svinica (lokalita č. 2) a 300 metrov nad obcou Svinica, nad ústím Kamenického potoka do Svinického potoka (lokalita č. 3).
Odlovom sme zistili sedem druhov rýb totožných s vlaňajšou obsádkou na Kamenickom potoku. Na rozdiel od Kamenického potoka však bola obsádka pstruha potočného len v lokalite č. 3, a to v menšom zastúpení.
Zistený stav poukazuje na prirodzené formovanie obsádky rýb bez zásahu človeka. Pstruhový tok, najmä v jeho dolnej časti, je bez výskytu lososovitých rýb s prevahou jalca hlavatého a slíža severného. Navrhujeme maximálne eliminovať výskyt jalca hlavatého a od ústia Svinického potoka do Olšavy až po obec Svinica vysadiť ročné násady pstruha potočného a lipňa. Bez toho, aby si výrazne konkurovali, využili by značný výskyt potočníkov a krivákov, ako aj ďalšiu bentickú potravu, najmä pošvatky, podenky, náletový hmyz, ikry a plôdik zostávajúcich druhov rýb. Nad obcou Svinica smerom ku Košickému Klečenovu je vhodné vysadzovať výlučne pstruha potočného v kategórii rýchlený, respektíve ročný. Takáto kombinácia oboch druhov rýb by prispela k lepšiemu využitiu potravy a k vyššej produkcii kvalitného mäsa rýb.
Ing. STANISLAV GÉCI