Na neskorej kapustovej zelenine sa zvyčajne začiatkom augusta liahnu húsenice dvoch druhov motýľov, ktoré v dospelosti dosahujú veľkosť 4 až 5 centimetrov. Ide väčšinou o tmavozelené, hnedé alebo sivé húsenice mory kapustovej a žltozelené nápadne pestré húsenice mlynárika kapustového. Oba druhy sa živia listami, čím môžu spôsobiť značnú redukciu listovej plochy, prípadne až holožer. Mory sa okrem toho prežierajú dovnútra hlávok kelu, karfiolu a brokolice, čím znehodnocujú celú úrodu. Na menších plochách je vhodné sledovať kladenie vajíčok, ktoré bývajú v malých skupinách na spodnej strane listov a mechanicky ich likvidovať. Po začiatku liahnutia treba zbierať a likvidovať aj húsenice. Na väčších plochách možno využiť chemickú ochranu. Ošetruje sa pri napadnutí 10 percent rastlín (pri karfiole 5 percent). Výskyt sa hodnotí spoločne, teda húsenice mlynárika a mory dohromady. Proti mlynárikovi sú povolené prípravky BIOBIT FC, WP a XL, DIMILIN 48 SC a NOMOLT 15 SC, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc. Proti mlynárikovi a more súčasne sú v neskoršom štádiu mladých húseníc povolené prípravky BASUDIN 600 EW, DECIS 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, KARATE 2,5 EC a 2,5 WG a VAZTAK 10 EC a 10 SC. Okrem toho je povolený prípravok CONSULT 100 EC, ktorý sa však aplikuje na začiatku liahnutia húseníc. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo CITOWETT na zvýšenie jeho priľnavosti. Postrek je najúčinnejší na mladé húsenice. Skorým ošetrením zároveň zabránime zavŕtaniu sa húseníc môr dovnútra rastlín, kde sa už chemicky nedajú zničiť. Pri výbere prípravku treba uprednostniť taký, ktorý neničí významného prirodzeného nepriateľa – trichogramu hnedú (Trichogramma evanescens). Tá poškodzuje vajíčka uvedených druhov motýľov. Vhodné sú preto prípravky, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc. Okrem toho vajíčka a húsenice výrazne decimuje aj chladné a daždivé počasie.
Okrem týchto motýľov možno ešte v kapustovej zelenine pozorovať, že pri vstupe medzi rastliny sa vyruší veľa drobných motýlikov. Nie sú to pravé motýle, ale molica lastovičníková, ktorá škodí len na kapustovej zelenine. Dospelý hmyz je 1 až 1,5 milimetra dlhý, žltkastý, pokrytý bielym múčnatým povlakom. Larva je dlhá okolo 3 milimetrov, žltkastozelená. Larvy aj dospelý hmyz vyciciavajú z listov rastlinné šťavy. Na napadnutých listoch sa objavujú najprv žltkasté škvrnky, ktorých počet sa rýchlo zvyšuje, listy neskôr odumierajú a opadávajú. Ochrana je opodstatnená pri výskyte viac ako 50 lariev na jednej rastline. Z prípravkov možno odporučiť ACTELLIC 50 EC alebo BASUDIN 600 EW. Postrek treba zopakovať najmä za suchého a teplého počasia, ktoré podporuje vývoj škodcu, pričom však je nebezpečenstvo vzniku rezistencie, teda odolnosti škodcu na chemickú ochranu. Prirodzenými nepriateľmi molíc sú rôzne druhy lienok. S ich umelým nasadením nie sú žiadne skúsenosti, avšak pri nižších výskytoch molíc môže už jedna lienka pripadajúca na rastlinu obmedziť škody.
Pri silnom výskyte vošiek je vhodné použiť na ošetrenie hlúbovín prípravok účinkujúci aj proti nim. Tento rok sa objavujú ešte aj v tomto období skočky, takže pri ich škodlivom výskyte odporúčame použiť prípravok, ktorý potláča zároveň aj tohto škodcu.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP-OORF